Bundeswehr gemilerinin listesi
Bu liste , Bundeswehr'in 1956'dan sonra - 1990 Alman Donanması'ndan beri - Bundesmarine'de kullanılan veya hala kullanılan Alman savaş gemilerini ve yardımcı gemilerini ve Bundeswehr'in diğer kısımlarını içerir.
Liste gemi tiplerine ve sınıflarına göre düzenlenmiş olup, her birini bu sınıfa ait bir gemi listesi takip etmektedir. Sınıf numarası, Federal Savunma Teknolojisi ve Tedarik Dairesi tarafından yayınlanan Alman Donanması ve savunma teknolojisi sektörüne ait gemiler, tekneler ve hizmet araçları için gemi numarası dizininde belirtilmiştir. Resmi olmayan sınıf ataması Gerhard Koop ve Siegfried Breyer tarafından 1956'dan günümüze Alman Donanmasının Gemileri, Araçları ve Uçakları kitabına benzer şekilde kullanılmaktadır .
Önceki adlar ve kimlikler, sınıftaki geçerli ad ve kimliklerden sonra parantez içine alınır. Listelenen hizmet süresi, yalnızca ilgili sınıftaki hizmet süresiyle ilgilidir. Halk Donanması birimleri, yalnızca Federal Donanmanın hizmetine kabul edilmişlerse listelenir. Diğerleri Ulusal Halk Ordusu'nun gemileri listesinde .
Bugün, yüzey birimleri sincap grisi (RAL-7000) rengine boyanmıştır, 1970'lere kadar üst yapılar kısmen beyaza boyanmıştır.
Gemi türleri ve hizmette olan sınıflar veya birimler mavi renkle vurgulanır .
Yüzey savaş gemileri
yok edici
yok edici | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
Z 119 |
Destroyer-1- sınıfı ABD Fletcher- sınıfı |
D 170 D 171 D 172 D 178 D 179 D 180 |
Muhrip 1 (eski USS Anthony DD-515 ) Muhrip 2 (eski USS Ringgold DD-500 ) Muhrip 3 (eski USS Wadsworth DD-516 ) Muhrip 4 (eski USS Claxton DD-571 ) Muhrip 5 (eski USS Dyson DD-572 ) Muhrip 6 (eski USS Charles Ausburne DD-570 ) |
1958–1972 1959–1981 1959–1980 1959–1981 1960–1982 1960–1968 |
yok edici | |
Z101 / Z101A |
Hamburg sınıfı | D 181 D 182 D 183 D 184 |
Hamburg Schleswig-Holstein Bavyera Hessen |
1964-1994 1964-1994 1965-1993 1968-1990 |
Muhrip / füze destroyeri |
|
Z 103 / Z 103A / Z 103B |
Lütjens- sınıfı ABD Charles-F.-Adams- sınıfı |
D 185 D 186 D 187 |
Lutjens Mölders Rommel |
1969-2003 1969-2003 1970-1998 |
Güdümlü füze destroyeri |
fırkateynler
fırkateynler | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
F120 | Köln sınıfı | F 220 F 221 F 222 F 223 F 224 F 225 |
Köln Emden Augsburg Karlsruhe Lübeck Braunschweig |
1961–1982 1961–1983 1962–1988 1962–1983 1963–1988 1964–1989 |
Eskort botu / firkateyni |
|
F122 | Bremen sınıfı | F 207 F 208 F 209 F 210 F 211 F 212 F 213 F 214 |
Bremen Aşağı Saksonya Rheinland-Pfalz Emden Köln Karlsruhe Augsburg Lübeck |
1982-2014 1982-2015 1983-2013 1983-2013 1984-2012 1984-2016 1989-2019 1990 yılından bu yana |
firkateyn | |
600 610 |
Koni sınıfı (Sovyet projesi 1159) |
F 225 F 224 |
Salon (eski SKR-149 ) Rostock (eski Nerpa ) |
1990-1991 1990-1991 |
Fırkateyn eski VM kıyı savunma gemisi |
|
F123 | Brandenburg sınıfı | F 215 F 216 F 217 F 218 |
Brandenburg Schleswig-Holstein Bavyera Mecklenburg-Batı Pomeranya |
1994'ten beri 1995'ten beri 1996'dan beri 1996'dan beri |
firkateyn | |
F124 | Saksonya sınıfı | F 219 F 220 F 221 |
Saksonya Hamburg Hessen |
2003'ten beri 2004'ten beri 2006'dan beri |
çok amaçlı fırkateyn | |
125 | Baden-Württemberg sınıfı | F 222 F 223 F 224 F 225 |
Baden-Württemberg Kuzey Ren-Vestfalya Saksonya-Anhalt Rheinland-Pfalz |
2019'dan beri 2020'den beri 2021'den beri testlerde |
firkateyn |
korvetler
korvetler | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
621 | Tarantul I sınıfı | S6166 |
Hiddensee (eski Rudolf Egelhofer ) |
1990-1991 |
Schnellboot eski Volksmarine, Sovyet projesinin küçük roket gemisi 1241.1 |
|
K 130 | Braunschweig sınıfı |
F 260 F 261 F 262 F 263 F 264 F 265 F 266 F 267 F 268 F 269 |
Braunschweig Magdeburg Erfurt Oldenburg Ludwigshafen am Rhein Köln Emden Karlsruhe Augsburg Lübeck |
2008'den beri 2008'den beri 2013'ten beri 2013'ten beri yapım aşamasında yapım aşamasında yapım aşamasında planlama aşamasında |
korvet |
sürat tekneleri
sürat tekneleri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
149 | Ringa martı sınıfı | P 6052 P 6053 P 6055 P 6056 P 6054 P 6057 |
Martı Ortak Martı Glaucous Martı Skua vahşi kuğu sumru |
1956–1967 1956–1967 1957–1967 1956–1967 1956–1967 1957–1964 |
Kriegsmarine'in Torpido-Schnellboot S-Boot-Type 43'ü |
|
140 | jaguar sınıfı | P 6059 P 6058 P 6062 P 6061 P 6060 P 6065 P 6066 P 6067 P 6082 P 6083 P 6085 P 6087 P 6088 P 6089 P 6091 P 6090 P 6063 P 6064 P 6084 P 6086 |
Jaguar (S 1) Polecat (S 2) Kurt (S 3) Vaşak (S 4) Leopar (S 5) Aslan (S 12) Tilki (S 13) Sansar (Ö 14) Kutsama (S 15) Turna (S 16) Leylek (Ö 17) Alabalık (Ö 18) Elster (Ö 19) Balıkçıl (Ö 20) Dommel (Ö 21) Penguen (Ö 22) Kaplan (Ö 23) Panter (Ö 24) Alk (Ö 29) Pelikan (Ö 30) |
1957–1973 1957–1975 1958–1975 1958–1972 1958–1973 1959–1975 1959–1973 1959–1972 1959–1972 1959–1973 1960–1974 1960–1974 1960–1974 1960–1973 1961–1974 1961–1973 1958– 1974 1958–1973 1960–1974 1960–1974 |
Torpido sürat teknesi | |
141 | Ak kuyruklu kartal sınıfı | P 6068 P 6069 P 6070 P 6071 P 6072 P 6073 P 6074 P 6075 P 6076 P 6077 |
Ak kuyruklu kartal (S 6) Albatros (S 7) Akbaba (S 8 ) Akbaba (S 9) Şahin (S 10) Akbaba (Ö 11) Şahin (S 25) Çakmaca (Ö 26) Atmaca (Ö 27) Karabatak ( 28) |
1958–1976 1959–1975 1959–1976 1959–1976 1959–1975 1959–1975 1959–1975 1959–1976 1959–1976 1959–1976 |
Torpido sürat teknesi | |
152 | Hugin sınıfı | S 6191 S 6192 |
Hugin (VS 1) Munin (VS 1) |
1960–1964 1960–1964 |
Norveçli Nasty sınıfı torpido sürat teknesi |
|
142 / 142A |
samur sınıfı | P 6092 P 6093 P 6094 P 6096 P 6098 P 6100 P 6101 P 6095 P 6097 P 6099 |
Samur (S 31) Gelincik (S 32) Porsuk (S 33) Vizon (S 34) Çita (S 35) Gelincik (S 36) Ocelot (S 37) Ermin (S 38) Puma (S 39) Sırtlan (S 40) |
1961–1982 1962–1984 1962–1983 1963–1982 1963–1982 1963–1983 1963–1984 1962–1983 1962–1981 1963–1984 |
Torpido sürat teknesi | |
153 | 153. Sınıf | S 6193 S 6194 |
Ok (VS 3) kirişi (VS 4) |
1962-1965 1962-1965 |
Torpido sürat teknesi tipi Brit. Ferocity torpido sürat teknesi tipi Brit. Cesur |
|
148 | kaplan sınıfı | P 6141 P 6142 P 6143 P 6144 P 6145 P 6146 P 6147 P 6148 P 6149 P 6150 P 6151 P 6152 P 6153 P 6154 P 6155 P 6156 P 6157 P 6158 P 6159 P 6160 |
S 41 Kaplan S 42 Polecat S 43 Lynx S 44 Marder S 45 Leopar S 46 Tilki S 47 Jaguar S 48 Aslan S 49 Kurt S 50 Panther S 51 Jay S 52 Leylek S 53 Pelikan S 54 Elster S 55 Alk S 56 Dommel S 57 Kutsama S 58 Penguen S 59 Heron S 60 Vinç |
1972–1998 1973–1992 1973–1998 1973–1994 1973–2000 1973–2002 1973–2000 1974–2002 1975–1997 1974–2002 1974–1994 1974–1992 1974–1998 1974–1997 1975–2002 1975–2002 1975– 2002 1975-2002 1975-2002 1975-1998 |
Füze sürat teknesi | |
143 | Albatros sınıfı | P 6111 P 6112 P 6113 P 6114 P 6115 P 6116 P 6117 P 6118 P 6119 P 6120 |
S 61 Albatros S 62 Falcon S 63 Akbaba S 64 Şahin S 65 Atmaca S 66 Griffin S 67 Condor S 68 Ak kuyruklu kartal S 69 Habicht S 70 Karabatak |
1976-2005 1976-2004 1976-2005 1976-2005 1976-2005 1976-2005 1976-2004 1977-2005 1977-2005 1977-2005 |
Füze / torpido sürat teknesi | |
143A | çita sınıfı | P 6121 P 6122 P 6123 P 6124 P 6125 P 6126 P 6127 P 6128 P 6129 P 6130 |
S 71 Çita S 72 Puma S 73 Ermin S 74 Vizon S 75 Sable S 76 Gelincik S 77 Porsuk S 78 Ocelot S 79 Gelincik S 80 Sırtlan |
1982–2014 1982–2015 1983–2016 1983–2012 1983–2016 1983–2016 1984–2012 1984–2014 1984–2015 1984–2016 |
Füze sürat teknesi | |
620 | Balcom-10 sınıfı | S 6165 | Sassnitz | 1990-1991 | Füze sürat teknesi eski Volksmarine, proje 151'in küçük roket gemisi |
denizaltılar
denizaltılar | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
420 | Thetis sınıfı | P 6052 (A 1430 / P 6111) P 6053 (A 1431 / P 6112) P 6054 (A 1432 / P 6113) P 6055 (A 1433 / P 6114) P 6056 (A 1434 / P 6115) |
Thetis Hermes Naiade Triton Theseus |
1961-1991 1961-1992 1962-1991 1962-1992 1963-1992 |
Torpido yakalama botu / filo servis botu / denizaltı |
|
630 + 140 |
Parchim-I sınıfı | P 6164 P 6167 P 6168 P 6169 P 6170 |
Grevesmühlen Gadebusch Teterow Lübz Wismar |
1990-1991 1990-1991 1990-1991 1990-1991 1990-1991 |
Kıyı savunma botu / 133 projesinin eski Volksmarine denizaltısı |
denizaltılar
Ayrıca Bundeswehr denizaltılarının listesine bakın
denizaltılar | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
240 |
köpekbalığı sınıfı |
S 170 (UW 20) S 171 (UW 21) |
Köpekbalığı (eski U 2365) Turna (eski U 2367) |
1957-1966 1957-1968 |
Okul ve test denizaltısı eski Kriegsmarine tip XXIII |
|
241 |
Sınıf 241 |
880 |
Wilhelm Bauer (eski U 2540) |
1960-1982 |
Test denizaltısı eski Kriegsmarine tip XXI |
|
201 | U-1 sınıfı | S 180 S 181 S 182 |
U 1 U 2 U 3 |
1962-1966 1962-1963 1964-1967 |
kıyı denizaltı | |
205 | U-4 sınıfı | U 183 U 184 U 185 U 186 U 187 |
U 4 U 5 U 6 U 7 U 8 |
1962–1974 1963–1974 1963–1974 1964–1974 1964–1974 |
kıyı denizaltı | |
202 | Hans Techel sınıfı | S 172 S 173 |
Hans Techel Friedrich Schürer |
1965-1966 1966-1966 |
deneysel denizaltı | |
205 modu | U-9 sınıfı | U 188 U 189 U 190 U 191 U 180 U 181 |
U 9 U 10 U 11 U 12 U 1 U 2 |
1967-1993 1967-1993 1968-2003 1969-2005 1967-1991 1966-1992 |
kıyı denizaltı | |
206 + 206A |
U-13 sınıfı | S 192 S 193 S 194 S 195 S 196 S 197 S 198 S 199 S 170 S 171 S 172 S 173 S 174 S 175 S 176 S 177 S 178 S 179 |
U 13 U 14 U 15 U 16 U 17 U 18 U 19 U 20 U 21 U 22 U 23 U 24 U 25 U 26 U 27 U 28 U 29 U 30 |
1973–1997 1973–1997 1974–2010 1973–2011 1973–2010 1973–2011 1973–1998 1974–1996 1974–1998 1974–2008 1975–2011 1974–2011 1974–2008 1975–2005 1974–1996 1974–2004 1974– 2006 1975-2007 |
kıyı denizaltı |
. |
740 | deniz gergedanı | 883 | deniz gergedanı | 1991–1996 (yalnızca test, hizmette değil) |
"Dalgıçların transferi için sualtı aracı" (UWTG): Keşif için küçük denizaltı | |
212A | U-31 sınıfı | S 181 S 182 S 183 S 184 S 185 S 186 |
U 31 U 32 U 33 U 34 U 35 U 36 |
2005'ten beri 2005'ten beri 2006'dan beri 2007'den beri 2015'ten beri 2016'dan beri |
Denizaltı |
Mayın karşıtı araçlar
Derin deniz mayın arama botları
Derin deniz mayın tarama gemileri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
319 | deniz aslanı sınıfı | M 192 (ST) M 188 (SE) M 189 (SL) M 191 (SG) M 187 (SH) M 190 (SP) |
Denizyıldızı (eski TS 4 / eski M 278 / eski M 202) Deniz kestaneleri (eski M 460 / eski M 204) Deniz aslanı (eski M 441 / eski M 205) Deniz yılanı (eski M 611 / eski M 206) Mühür (eski M 460 / eski M 204) TS 7 / eski M 388 / eski M 203) deniz atı (ex M 294 / eski M 201) |
1956–1960 1956–1960 1956–1960 1956–1960 1956–1960 1956–1960 |
Mayın tarama gemisi eski Kriegsmarine, Type M-Boot 1940 ve Type M-Boot 1943 (M191) |
kıyı mayın tarama gemileri
kıyı mayın tarama gemileri | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | ||||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | |||
320 | Lindau sınıfı | M 1072 M 1070 M 1071 M 1075 M 1074 M 1073 M 1076 M 1077 M 1078 M 1079 M 1080 M 1081 M 1082 M 1083 M 1084 M 1085 M 1086 M 1087 |
Lindau Göttingen Koblenz Wetzlar Tübingen Schleswig Paderborn Weilheim Cuxhaven Düren Marburg Constance Wolfsburg Ulm Flensburg Minden Fulda Völklingen |
1958–1975 1958–1976 1958–1975 1958–1976 1958–1975 1958–1979 1958–1979 1959–1976 1959–1976 1959–1979 1959–1976 1959–1980 1959–1979 1959–1978 1959–1970 1960–1975 1960– 1969 1960-1976 |
Kıyı mayın tarama gemisi daha sonra 331A / B sınıfı mayın avcılarına ve 351 sınıfı içi boş çubuk dalış teknelerine dönüştürüldü. |
||
321 | sebze çuvalı sınıfı | M 1250 M 1251 M 1252 M 1253 M 1254 M 1255 |
Vegesack Hameln Detmold Solucanlar Siegen Passau |
1959–1963 1959–1963 1960–1963 1960–1963 1960–1963 1960–1963 |
Kıyı mayın tarama gemisi, Fransız tipi Mercure, ABD Bluebird sınıfının lisans yapıları |
Mayın avı tekneleri
Mayın avı tekneleri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
331A / 331B |
Lindau sınıfı | M 1086 M 1084 M 1072 M 1074 M 1085 M 1071 M 1075 M 1070 M 1077 M 1087 M 1078 M 1080 |
Fulda Flensburg Lindau Tübingen Minden Koblenz Wetzlar Goettingen Weilheim Völklingen Cuxhaven Marburg |
1968-1992 1972-1991 1978-2000 1978-1997 1979-1997 1978-1997 1978-1995 1979-1997 1978-1995 1979-1999 1979-2000 1979-2000 |
Eskiden 320 sınıfı kıyı mayın tarama gemileri olan mayın avlama teknesi |
|
332 | Frankenthal sınıfı | M 1066 M 1060 M 1061 M 1063 M 1067 M 1064 M 1068 M 1065 M 1069 M 1062 M 1058 M 1059 |
Frankenthal Weiden Rottweil Bad Bevensen Bad Rappenau Grömitz Datteln Dillingen Homburg Sulzbach-Rosenberg Fulda Weilheim |
1992–2006 1993–2006 1993–2007 1993'ten beri 1994–2012 1994'ten beri 1994'ten beri 1995'ten beri 1995'ten beri 1996'dan beri 1998'den beri 1998'den beri |
Mayın avı teknesi | |
332B | Frankenthal sınıfı (mayın dalışı kurtarma botu) | M 1061 M 1067 |
Rottweil Kötü Rappenau |
2008'den beri 2013'ten beri |
Mayın dalış kurtarma botu, daha önce sınıf 332 mayın avlama botları, 2007 ve 2013 yılları arasında yeniden inşa edildi |
|
333 | Kulmbach sınıfı | M 1091 M 1095 M 1099 M 1097 M 1096 |
Kulmbach Überherrn Herten Laboe Passau |
1990–2012 1989–2016 1991–2016 1989–2012 1990–2013 |
1999 ve 2002 yılları arasında yeniden inşa edilmiş 343 sınıfının eski hızlı mayın tarama gemileri olan mayın avlama teknesi |
Hızlı mayın tarama gemileri ve mayın saldırganları
Hızlı mayın tarama gemileri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
340 | Sagittarius- sınıf | M 1052 (M 1093) M 1050 (M 1098) M 1059 M 1054 (M 1058) M 1058 M 1055 (M 1086) M 1053 (M 1083) M 1057 (M 1088) M 1056 M 1051 |
Yengeç Mira Spica Pollux Mars Sirius Orion Regulus Rigel Castor |
1959–1973 1960–1973 1961–1992 1961–1992 1961–1992 1961–1990 1962–1973 1962–1990 1962–1990 1962–1990 |
Hızlı mayın tarama gemisi | |
341 | Sagittarius- sınıf | M 1062 (M 1090) M 1091 M 1061 (M 1092) M 1063 (M 1095) M 1096 M 1097 M 1098 M 1069 M 1068 (M 1062) M 1060 (M 1068) M 1094 M 1092 M 1099 M 1065 M 1064 (M 1089) M 1093 (M 1054) M 1095 M 1090 M 1067 M 1066 (M 1256) |
Yay Oğlak Boğa Terazi Balık Gemma Capella Wega Algol Akrep Koç Plüton Uranüs Jüpiter Deneb Neptün Herkül Kahraman Atair Pegasus |
1959–1992 1960–1974 1961–1970 1962–1992 1960–1989 1960–1987 1960–1974 1963–1988 1963–1971 1963–1990 1960–1989 1960–1987 1960–1971 1961–1989 1961–1989 1960–1990 1960– 1987 1961–1988 1961–1988 1962–1973 |
Hızlı mayın tarama gemisi | Bir dalış teknesi olarak Bull 1972 Y849 |
343 | Hameln sınıfı | M 1092 M 1095 M 1097 M 1090 M 1091 M 1098 M 1094 M 1096 M 1099 M 1093 |
Hameln Überherrn Laboe Pegnitz Kulmbach Siegburg Ensdorf Passau Herten Auerbach-Yukarı Pfalz |
1989–1999 / 2002–2014 1989–1999 / 2002 1989–2012 1990–1999 / 2002 1990–2012 1990–1999 / 2002 1990–1999 1990–2013 1991–1999 / 2002 1991–1999 / 2002–2015 |
Hızlı mayın tarama gemisi / mayın tarama gemisi , 1999'dan 2002'ye sınıf 333 mayın avlama teknelerine ve 352 sınıf içi boş çubuk teknelere dönüştürüldü |
İçi boş çubuk sistemleri
Oyuk çubuk tekneler | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
351 | Lindau sınıfı | M 1083 M 1073 M 1082 M 1076 M 1079 M 1081 |
Ulm Schleswig Wolfsburg Paderborn Düren Constance |
1981-1999 1981-2000 1982-2000 1981-2000 1983-2000 1982-2000 |
İçi boş çubuk eski eskiden sınıf 320 kıyı mayın tarama gemisi |
|
351 | Mühür sınıfı | 1 ila 18 | Mühür 1'den Mühür 18'e | 1981'den beri | İçi boş çubuk, sınıf 351 ve 352'nin içi boş çubuk dalış tekneleri için drone'lar |
|
352 | Ensdorf sınıfı | M 1094 M 1093 M 1092 M 1090 M 1098 |
Ensdorf Auerbach / Yukarı Pfalz Hameln Pegnitz Siegburg |
2000–2014 1999–2015 1999–2014 1999/ 2001'den beri 1999/ 2001'den beri |
1999 ve 2001 yılları arasında yeniden inşa edilmiş, 343 sınıfının eski hızlı mayın tarama gemileri olan içi boş çubuk dümen teknesi |
Takas botları, kara mayın tarama gemileri, mayın önleyici gemiler
Tekneleri temizlemek | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
359 | Wega sınıfı | M 1058 (SR / SI / 144 / USN 144) M 1052 (MA / USN 136) M 1054 (PX / USN 140) M 1059 (SP / USN 142) M 1063 (AT / USN 76) M 1067 (PE / USN 68) M 1051 (CT / USN 138) M 1053 (OR / 132 / SN 132) M 1055 (RE / USN 137) M 1057 (RI / 135 / USN 135) M 1057 (SA / USN 147) M 1060 (AB / USN 91) M 1062 (AR / USN 128) M 1064 (DE / USN 127) M 1066 (ME / 134 / USN 134) M 1068 (SK / USN 120) M 1069 (WE / USN 67) M 1065 (JI / JU / USN 137) M 1061 (AL / USN 99) M 1050 (CP / USN 133) |
Sirius (ex R 144) Mars (ex R 136) Pollux (ex R 140) Spica (ex R 142) Atair (ex R 76) Pegasus (ex R 68) Castor (ex R 138) Orion (ex R 132) Regulus ( Ex R 137) Rigel (ex R 135) Satürn (ex R 147) Aldebaran (ex R 91) Arcturus (ex R 128) Deneb (ex R 127) Mercury (ex R 134) Akrep (ex R 120) Wega (ex R 91) 67) Jüpiter (ex R 137) Algol (ex R 99) Capella (ex R 133) |
1956–1959 1956–1959 1956–1959 1956–1959 1956–1960 1956–1961 1956–1962 1956–1962 1956–1961 1956–1961 1956–1962 1956–1963 1956–1963 1956–1961 1956–1963 1956–1962 1956– 1962 1956–1959 1956–1961 1956–1959 |
Takas botu, eski Kriegsmarine takas botu |
|
İç mayın tarama gemileri | ||||||
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
391 | Sınıf 391 | M 2661 (G 21) |
Niobe |
1958-1970 |
İç mayın tarama gemisi eskiden bir sınıf 361 sahil güvenlik botu |
|
392 | Sınıf 392 | M 2662 (G 22) |
Hansa |
1958-1968 |
İç mayın tarama gemisi eskiden 360 sınıfı bir sahil güvenlik botu |
|
393A + 393B |
Ariadne sınıfı | M 2650 (M 2663 / G 23) M 2651 (M 2664 / G 24) M 2652 (M 2665 / G 25) M 2653 (M 2666 / G 26) M 2654 (M 2667 / G 27) M 2655 (M 2668 / G 28) M 2656 (M 2669 / G 29) M 2657 (M 2670 / G 30) |
Ariadne Freya Vineta Hertha Perisi Deniz Kızı Amazone Ceylan |
1961-1991 1962-1992 1962-1991 1962-1992 1963-1992 1963-1992 1963-1992 1963-1992 |
İç mayın tarama gemisi eskiden bir sınıf 362 sahil güvenlik botu |
|
394A + 394B |
Kadınlar övgü sınıfı | M 2658 (M 2671 / G 31) M 2659 (M 2672 / G 32) M 2660 (M 2673 / G 33) M 2661 (M 2674 / G 34) M 2662 (M 2675 / G 35) M 2663 (M 2676 / G 36) M 2664 (M 2677 / G 37) M 2665 (M 2678) M 2666 (M 2679) M 2667 (M 2680) |
Frauenlob Nautilus Gefion Medusa Undine Minerva Diana Loreley Atlantis Acheron |
1966–2002 1966–1994 1967–2002 1967–2001 1967–2001 1967–1995 1967–1995 1968–2002 1968–1995 1969–1995 |
İç mayın tarama gemisi eskiden bir sınıf 362 sahil güvenlik botu Atlantis: 2000'den beri Alberthafen, Dresden'deki müze gemisi |
|
mayın karşıtı gemi | ||||||
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
640+ 300 |
Condor II sınıfı | M 2669 M 2670 M 2671 M 2672 M 2673 M 2674 |
Tangerhütte Sömmerda Eisleben Bitterfeld Bernau Eilenburg |
1990-1991 1990-1991 1990-1991 1990-1991 1990-1991 1990-1991 |
Mayın önleyici gemi eski Volksmarine mayın önleyici gemi Projesi 89.2 |
Sahil güvenlik botları
Sahil güvenlik botları | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | resim | ||||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | Tip | |
368 | KW-1 sınıfı | W 1 W 2 W 3 W 4 W 5 W 6 W 7 W 8 W 9 W 10 |
KW 1 (ex VS 1441) KW 2 (ex M3253) KW 3 (ex K 561) KW 4 KW 5 KW 6 KW 7 KW 8 KW 9 KW 10 |
1956–1968 1956–1974 1956–1963 1956–1963 1956–1963 1956–1968 1956–1963 1956–1974 1956–1963 1956–1963 |
Sahil güvenlik botu eski Kriegsmarine savaş balıkçı kesici |
Maden katmanları ve taşıyıcılar
Maden katmanları ve taşıyıcılar | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | ||||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
370 | Bottrop sınıfı | N 120 (A 1403) N 121 (A 1404) N 122 (A 1405) |
Bamberg (eski USS Greer İlçesi / LST 799) Bochum (eski ABD Pirinç İlçesi / LST 1089) Bottrop (eski USS Saline İlçesi / LST 1101) |
DEU 1961–1972 1961–1972 için asla hizmete girmedi |
LST tipi ABD çıkarma gemisinden mayın katmanları |
|
762 | Sachsenwald sınıfı | 1437 A 1438 |
Sachsenwald Steigerwald |
1969-1991 1969-1993 |
mayın taşıyıcı |
amfibi gemiler
DropShips
DropShips | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
550 | kertenkele sınıfı | L 750 L 751 L 752 L 753 |
Timsah (eski USS LSM 537) Kertenkele (eski USS LSM 491) Semender (eski USS LSM 553) Engerek (eski USS LSM 558) |
1958–1972 1958–1973 1958–1969 1958–1969 |
Bırak gemi tipi LSK'nin eski ABD damla gemi Orta |
|
551 | su samuru sınıfı | L 754 L 755 |
Su samuru (eski USS SMYRNA RIVER / LSM (R) 532) Natter (eski USS Thames RIVER / LSM (R) 534) |
1958-1967 | LSM (R) tipi orta boy ABD çıkarma destek gemisi çıkarma destek gemisi |
çıkarma gemisi
çıkarma gemisi | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
520 | Barbel sınıfı | L 788 L 789 L 790 L 791 L 760 L 761 L 762 L 763 L 764 L 792 L 793 L 794 L 765 L 766 L 767 L 768 L 769 L 795 L 796 L 797 L 798 L 799 |
Popo çipura Barbe Yunus pisi balığı sazan somon roach ışınları morina beyaz balık alabalık Schlei mersin balığı yunus Wels Zander Inger uskumru müren Renke Salm |
1965-1992 1965-1992 1966-1991 1966-1991 1966-2001 1966-1992 1966 yılından bu yana 1966-2001 1966-1992 1966-1991 1966-1991 1966-1991 1966-2017 1966-1992 1966-1992 1966-1992 1966-2002 1966–1992 1966–1991 1966–1992 1966–1988 1966–1988 |
Çok amaçlı çıkarma gemisi | |
551 | çaça sınıfı | LCM 1 LCM 2 LCM 3 LCM 4 LCM 5 LCM 6 LCM7 LCM 8 LCM 9 LCM 10 LCM 11 LCM 12 LCM 13 LCM 14 LCM 15 LCM 16 LCM 17 LCM 18 LCM 19 LCM 20 A 1423 (LCM 21) A 1430 (LCM 22) ) A 1431 (LCM 23) A 1432 (LCM 24) A 1433 (LCM 25) A 1434 (LCM 26) L 786 (LCM 27) L 787 (LCM 28) |
Loons pipefish deniz ejderhası yengeç deniz samuru tek Seelilie Seefeder nilüfer Seenelke Tuna somon balığı Sardalya Hamsi Herring Orfe Whitefish Char ölçü de Grayling Istakoz Krill Yengeç Oyster Shell Mercan Karides kerevit |
1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1989 1966–1993 1966–1993 1966–2006 1966–1994 1966–1993 1966– 1993 1966-1993 1966-1993 1966-1993 1966-2000 1966-1996 1967-2004 1967-2000 1967-2007 1967-2004 1967-2000 1967-2000 |
çıkarma gemisi |
yardımcı gemiler
Tedarik gemileri
Tedarikçi | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
701 | Lüneburg sınıfı | A 1411 A 1412 A 1413 A 1414 A 1415 A 1416 A 1417 A 1418 |
Lueneburg Coburg Freiburg Glücksburg Saarburg Nienburg Offenburg Meersburg |
1966-1994 1968-1991 1968-2003 1968-2001 1968-1994 1968-1998 1968-1993 1968-2004 |
Küçük sağlayıcı | |
702 | Berlin sınıfı | A 1411 A 1412 A 1413 |
Berlin Frankfurt am Main Bonn |
2001'den beri 2002'den beri 2013'ten beri |
Görev Gücü Tedarikçileri | |
Yakıt taşıyıcı | ||||||
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
703 | Walchensee sınıfı | A 1424 A 1425 A 1426 A 1427 |
Walchensee Ammersee Tegernsee Westensee |
1966–2001 1967–2015 1967–2015 1967–2003 |
Küçük yakıt taşıyıcı | |
704 | Rhön sınıfı | 1442 Bir 1443 |
Spessart (eski Okapi) Rhön (eski Okene) |
1977'den beri 1977'den beri |
Büyük yakıt taşıyıcı eski sivil motorlu tanker |
|
763 | Sınıf 763 | A 1406 A 1407 |
Konstanz Gölü (eski Unkas) Wittensee (eski Sioux) |
1959-1969 1959-1995 |
Yakıt taşıyıcı eski sivil motorlu tanker |
|
763 | Sınıf 763 | Y 824 (A 54) Y 825 (A 55) |
Borkum (eski USN 105 / eski Borkum) Eutin (eski Ramsöy / eski Esso Ramsöy) |
1956-1988 1956-1972 |
Liman işletme teknesi eski Kriegsmarine, liman tankeri |
|
766 | Sınıf 766 | 1428 A 1429 |
Harz (eski Claire Jung) Eifel (eski Friedrich Jung) |
1963-1992 1963-1992 |
Yakıt taşıyıcı eski sivil motorlu tanker |
|
780 | Sınıf 780 | Y 826 A 1439 (Y 827) A 1440 (Y 828) A 1441 (Y 829) |
Jeverland (eski Kongsdal) Frankenland (eski Powell) Emsland (eski Antonio Zotti) Münsterland (eski Giaccomo Metteotti / eski Frankenland) |
1959-1968 1959-1977 1961-1977 1961-1977 |
Depo tankeri eski sivil motorlu tanker |
|
Diğer minibüsler | ||||||
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
705 | FW 1 sınıfı | A 1403 (Y 864) Y 865 Y 866 A 1404 (Y 867) A 1405 (Y 868) A 1406 (Y 869) |
FW 1 FW 2 FW 3 FW 4 FW 5 FW 6 |
1963–1994 1964–1968 1964–1968 1964–1991 1964–2000 1964–1990 |
tatlı su teknesi | |
706 | Kara Orman | 1400 |
Kara Orman eski Amalthee |
1961-1974 |
mühimmat taşıyıcı | |
760 | Westerwald sınıfı | 1435 A 1436 |
Westerwald Odenwald |
1967-2010 1967-2002 |
mühimmat taşıyıcı | |
764 | Balıkçılık sınıfı | 1408 Bir 1409 |
Balıkçılık (eski Borée) Dithmarschen (eski Hebé) |
1959-1971 1959-1975 |
Küçük malzeme taşıyıcı eski sivil motorlu yük gemileri |
|
785 | Sınıf 785 | A 1442 (Y 830) A 1443 (Y 831) Y 832 |
Sauerland (eski Rolandseck) Pfalz (eski Lucetta) Siegerland (eski Leuchtenberg 3) |
1960–1969 1956–1969 1960–1969 |
Depo gemisi eski sivil gemiler |
sunmak
sunmak | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
401 | Ren sınıfı | A 58 A 61 A 62 A 63 A 64 A 66 A 68 A 69 |
Ren Elbe Weser Ana Ruhr Neckar Werra Tuna |
1961–1992 1962–1992 1962–1975 1963–1993 1964–1971 1963–1989 1964–1991 1964–1994 |
Sürat teknesi ihalesi | |
402 | Moselle sınıfı | A 67 A 54 A 65 |
Moselle Isar Saar |
1963-1990 1964-1980 1963-1992 |
Mayın tarama gemileri için ihaleler | |
403 | Lahn sınıfı | 55 A 56 |
lahn lech |
1964-1991 1964-1989 |
Denizaltı ihalesi | |
404 | Elbe sınıfı | A 511 A 512 A 513 A 514 A 515 A 516 |
Elbe Moselle Ren Werra Ana Tuna |
1993'ten beri 1993'ten beri 1993'ten beri 1993'ten beri 1994'ten beri 1994'ten beri |
sunmak | |
419 | 52 A 53 |
Oste Ems |
1957-1965 1956-1964 |
Mayın tarama gemileri için ihale (eski Kriegsmarine) |
traktör
traktör | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
660 | Zander sınıfı | 1656 Y 1658 Y 1651 |
Wustrow Dranske Koos |
1990-2010 1990-2010 1990-1995 |
liman römorkörleri | |
660 | Warnow sınıfı | 1659 | Warnow | 1990'dan beri | römorkör | |
720 | Helgoland sınıfı | Bir 1457 Bir 1458 |
Heligoland Fehmarn |
1966–1997 1967'den beri |
kurtarma römorkörü | |
721 | yalıçapkını sınıfı | 1401 A 1402 |
Yalıçapkını kutup ayısı |
1961-2006 1961-1997 |
buzkıran | |
722 | Wangerooge sınıfı | A 1451 A 1452 A 1453 A 1454 A 1455 A 1456 |
Wangerooge Spiekeroog Langeoog Baltrum Norderney Juist |
1968'den beri 1968'den beri 1968–1977 1968–1969 1970–2002 1971–1976 |
deniz römorkörü | |
723 | Lütje Hörn sınıfı | Y 812 Y 813 Y 814 Y 815 Y 816 Y 817 Y 818 Y 819 |
Lutje Hörn Mellum Knechtsand Scharhörn Vogelsand Nordstrand Trischen Langeness |
1958–1990 1958–1990 1958–1990 1959–1990 1959–1987 1959–1986 1959–1990 1959–1987 |
Küçük liman römorkörü | |
724 | Sylt sınıfı | Y 820 Y 821 Y 822 Y 823 |
Sylt Föhr Amrum Neuwerk |
1962-1994 1962-1994 1963-1994 1963-1997 |
büyük liman römorkörü | |
724 | Yeni son sınıf | 1680 Y 1681 Y 1682 |
Yeni Heppens Ellerbek |
1971-2004 1971-1998 1971-1994 |
büyük liman römorkörü | |
725A 725B |
Kuzey Sahili sınıfı | Y 817 Y 819 Y 816 Y 812 Y 815 Y 814 |
Nordstrand Langeness Vogelsand Lütje Hörn Scharhörn Knechtsand |
1987'den beri 1987'den beri 1987'den beri 1990'dan beri 1990'dan beri 1990'dan beri |
liman römorkörleri | |
729 | Sınıf 729 | Y 800 Y 801 Y 802 Y 803 |
Passat (ex-USN 103 / ex-Passat) Pellworm (ex-USN 102 / ex-Pellworm) Plön (eski Bombay / eski-Bodden) Blauort (eski-P 6051 / eski-Eider / eski VS 133 / eski- D Wo 56) |
1956–1978 1956–1978 1956–1970 1960–1977 |
Römorkör eski Kriegsmarine |
atölye gemileri
1 Nisan 1974'te Kiel ve Wilhelmshaven'daki deniz cephaneliklerine bağlı. Başka bir kader .
atölye gemileri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | ||||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
726 | Odin sınıfı | 512 A 513 |
Odin (eski USS Ulysses (ARB-9)) Wotan (eski USS Diomedes (ARB-11)) |
1966-1974 | Atölye gemisi eski ABD atölye gemileri, dönüştürülmüş LST tipi çıkarma gemileri |
okul gemileri
- Eider sınıfı → Diğer yardımcı gemiler
okul gemileri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
339 | FM-1 sınıfı | W 54 W 55 W 56 W 44 W 53 W 45 |
FM 1 , eski W 7 , eski Bayan Andree , eski MMS? FM 2 , eski W 8 , eski Adrien Magnier , eski MMS? FM 3 , eski W 10 , eski Bayan Jeanne , eski MMS? UW 1 , eski W 12 , eski Pierre Mene , eski MMS? UW 3 , daha sonra TM 1 , ex-W 9 , ex-no. 168 , eski MMS? UW 2 , daha sonra TM 2 , eski W 11 , eski Malgre Tout , eski MMS? |
1956-1974 | Sahil güvenlik ve okul tekneleri, eskiden deniz sınır korumasının büyük gözetleme tekneleri, Belçika balıkçı gemilerinin önünde, İngiliz mayın tarama gemilerinin önünde MMS tipi | |
368 | Kuzey Rüzgarı | Y 834 (G 43) |
Kuzey Rüzgarı | 1956-2006 | Yelkenli okul teknesi eski savaş balıkçı kesici |
|
319 | Yaban arısı sınıfı 319 | F 207 F 208 F 209 F 210 F 211 |
Biene (ex- M 205 / ex‑ Belfort M 606 / Q 74) Fren (ex- M 253 / eski- Vimy M 608 / Q 77) Brummer (ex- M 85 / eski- Yser M 604 / Q 78) Hummel ( eski- M 81 / eski- Laffaux M 607 / Q 75) Wespe ( es- M -24 / eski- Ailette M 605 / Q 76) |
1957–1963 1957–1963 1957–1963 1957–1963 1957–1963 |
Eskort botu / okul botu eski Kriegsmarine, mayın tarama gemisi 1935 |
|
441 / 441A |
Gorch Fock | 60 | Gorch Fock | 1958'den beri | Yelken eğitim gemisi | |
138 | okul firkateyni | F 212 F 213 F 214 F 215 F 216 F 217 F 218 |
Gneisenau (ex- HMS Oakley L98 / F168) Scharnhorst (ex- HMS Mermaid U30 / F30) Hipper (ex- HMS Actaeon U07 / F07) Graf Spee (ex- HMS Flamingo U03 / F03) Scheer (ex- HMS Hart U58 / F58 ) Raule (eski- HMS Albrighton L12 / F112 ) Brommy (eski- HMS Eggesford L15 / F15) |
1958–1966 1959–1968 1959–1964 1959–1964 1959–1967 1959–1967 1959–1965 |
Okul firkateynleri eski İngiliz. Av ve Kara Kuğu dersleri |
|
440 / 440A |
Almanya | 59 | Almanya | 1963-1990 | Eğitim gemisi |
Özel gemiler
Özel gemiler | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
754 | Sınıf 754 | Y 1662 A 1439 (Y 1661) A 1440 (Y 1664) A 1441 (Y 1665) |
Ems (eski Harle / eski USN 104) Baltrum Juist Langeoog |
1964–1978 1974'ten 1978'den beri 1978–2012 |
Dalış okulu teknesi | |
738 | Sınıf 738 | 1643 Y 1644 |
Botts ve Eversand |
1984'ten beri 1988'den beri |
Petrol toplama gemisi | |
742A | Sınıf 742A | M 1052 |
Mühlhausen eski Walther von Ledebur |
1995-2007 | Mayın dalış teknesi |
keşif gemileri
- Seyahat → Eider sınıfı
keşif gemileri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
753/422 | oste sınıfı | 52 |
Oste (eski Puddefjord / eski USN 101) |
1972-1987 |
Filo servis botu | |
753/422 | Oker sınıfı | 50A 53 |
Alster (eski Mellum) Oker (eski Hoheweg) |
1961-1988 1960-1987 |
Filo servis botu | |
423 | oste sınıfı | A 50 A 52 A 53 |
Alster Oste Öker |
1989'dan beri 1988'den beri 1988'den beri |
Filo servis botu |
Diğer yardımcı gemiler
Diğer yardımcı gemiler | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
319 | Eider sınıfı | 50 A 51 |
pufla Trave |
1956-1978 1956-1971 |
başlangıçta okul ve refakat gemileri sınıf 319, Eider daha sonra mayın fırlatma ve hafif tekne sınıfı 752, Trave ölçüm teknesi sınıf 751 | |
650 | kulak sınıfı | Y 890 Y 891 Y 892 Y 893 Y 894 Y 895 |
Vogtland Altmark Havelland Uckermark Börde Wische (eski Harz) |
1990–2002 1990–2016 1990–1991 1990–2002 1990–1992 1990'dan beri |
Toplu gemi ex- Volksmarine yüzer temel projesi 162 |
|
680 | SK-64 sınıfı | Y, 1653 D 44 |
Kollicker yeri Esper yeri |
1990-1991 | Eski navigasyon işareti kontrolü tekneler SHD | |
730 | 811 | Gurnard | 1989'dan beri | Konut gemisi, sınıf 730D |
Bundeswehr'in silahlanma sektörünün gemileri
Araştırma gemileri
Araştırma gemileri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
750 | 1450 (Y 843) |
gezegen |
1967-2004 |
Savunma araştırma gemisi | ||
751 | 1437 |
gezegen |
2005'ten beri |
Savunma araştırma gemisi | ||
753 | 1456 |
İttifak |
1988-2015 |
Araştırma ve ölçüm gemisi |
Tüm araştırma gemileri tek gemilerdir.
Gezegen (A 1450) bağımlınal Su Bazlı Ses ve Jeofizik Alman Silahlı Kuvvetler Araştırma Enstitüsü Kiel. Gezegen (A 1437) hem kullanılabilir Savunma Teknolojileri Hizmet 71 Eckernförde'de ve Kiel Su kaynaklı Ses ve Jeofizik Araştırma Enstitüsü. İttifak oldu emrine NATO Denizaltı Araştırma Merkezi'nde de (nurc) La Spezia ve oldu emrine Marina Militare 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere .
Test tekneleri
Çok amaçlı deneme tekneleri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
421 | Thetis sınıfı | 1449 | Hans Bürkner | 1963-1990 | Test teknesi, harika | |
748 | Schweneck sınıfı | Y 860 Y 861 Y 862 |
Schwedeneck Kronsort Helmsand |
1987–2011 1987'den beri 1988'den beri |
Deneme teknesi, orta | |
745 | Stollergrund sınıfı | Y 863 Y 864 Y 865 Y 866 Y 867 |
Stollergrund Mittelgrund Kalkgrund Breitgrund Bant |
1989–2015 1989'dan beri 1989–2004 1990'dan beri 1990–2003 |
Deneme teknesi, küçük | |
740 | Deneme ve test araçları | Y 829 Y 840 Y 844 Y 871 Y 877 Y 878 Y 889 Y 1673 Y 1689 |
KW 3 EF 3 Barbara Heinz Roggenkamp H.C. Oersted Hermann von Helmholtz Rudolf Diesel AK 5 Bums |
1956–1990 1966–1991 1964–1995 1964–1993 1962–1988 1962–1976 1961–1986 1970–1993 1970'den beri |
Radar yükleme teknesi testi ve test aracı jack-up teçhizatı test gemisi Entmagnetisierungsboot Entmagnetisierungsboot Entmagnetisierungsboot Radar yükleme teknesi Messschute |
-
Sınıf 740 (Sınıf 740, farklı tipteki BWB'nin daha küçük test araçları için toplu bir isimdir. Araçların bazıları, YMS tipi (Yard Mayın Süpürme) eski ABD mayın tarama araçlarıdır . Sınıfa ayrıca okul gibi çeşitli başka nesneler de atanır. Burada tam olarak listelenemeyen hulks, jack-up rigs vb. 31 gemi numarası içerir.)
- YMS araçları: HC Oersted , Hermann von Helmholtz , Rudolf Diesel , Adolf Bestelmeyer , OT 2
- Diğer araçlar: AM 1 , Frekans (eski AK 2 ), Friedrich Voge , Holnis , Karl Kolls , Niobe , Otto Meycke , Viktoria , Welle (eski AK 5 )
Destek birimleri
Destek birimleri | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | resim | |||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
710 | Förde sınıfı | A 1641 (Y 1641) A 1642 (Y 1642) |
Yeşim fiyort |
1967-1992 | Tank temizleme gemisi | |
711 | ağır sınıf | Y 875 Y 876 |
Şiddetli yakınma |
1962–2014 1963'ten beri |
Yüzer vinç | |
726 | Odin sınıfı | Y 847 Y 848 |
Odin (eski USS Ulysses (ARB-9)) Wotan (eski USS Diomedes (ARB-11)) |
1974-1991 |
LST tipi çıkarma gemilerinden geliştirilen atölye gemisi eski ABD atölye gemileri |
Askeri Bölge Komutanlığı I - Sahil
Güvenlik botları bir zamanlar Savunma Saha Komutanlığı I- Sahil'e bağlıydı . Birimler, Ordu Hava Savunma Kuvvetleri Eğitim Merkezi , Todendorf şubesi tarafından yönetiliyor . Birimler, Todendorf uçaksavar atış poligonunda güvenlik görevleri için kullanılır . Sivil bir işgaliniz var.
Kaydırmalı tekneler | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Harika | gemiler | Tip | ||||
Numara. | Soyadı | Numara. | Soyadı | hizmet süresi | ||
439 | Sınıf 439 | TV 3 (P 6037) TV 2 (P 6045) TV 1 (P 6047) TV 4 (P 6048) |
Hohwacht (ex-P 6037 / ex USN… / ex…) Putlos (ex-P 6045 / ex USN… / ex…) Todendorf (ex-P 6047 / ex USN… / eski…) Heiligenhafen (ex-P 6048 / eski USN ... / eski ...) |
19xx – 1974 19xx – 1972 19xx – 1970 19xx – 1976 |
Belay botu / eski Kriegsmarine torpido yakalama botları |
|
369 | Sınıf 369 | Y 827 (G 15) Y 830 (G 16) Y 845 (G 17) Y 832 (G 18) Y 833 (G 19) Y 846 (G 20) |
KW 15 (ex-BG 1 / ex-KW 15 / ex-H 15 / ex-USN 57) KW 16 (ex-BG 2 / ex-KW 16 / ex-H 16 / ex-USN 54) KW 17 (eski -BG 3 / ex-KW 17 / ex-H 17 / ex-USN 58) KW 18 (ex-H 18 / ex-USN 55) KW 19 (ex-H 19 / ex-USN 59) KW 20 (ex- BG 4 / eski KW 20 / eski H 20 / eski USN 56) |
1971-1993 1970-1994 1970-1994 1967-1993 19xx-1981 1970-1994 |
Sahil güvenlik botu / güvenlik botu |
|
909 | FL 5 sınıfı | Y 857 (H 11) Y 859 (H 13) |
H 11 (ex-FL 5 / ex-KW 11 / ex-H 11 / ex-P 1) H 13 (ex-FL 7 / ex-KW 13 / ex-H 13 / ex-P 3) |
1976-1983 1975-1992 |
Hava trafik kontrol botu / güvenlik botu |
|
905 | Todendorf sınıfı | Y 835 Y 836 Y 837 Y 838 Y 839 |
Ölüm köyü Putlos Baumholder Bergen Munster |
1993'ten beri 1994'ten beri 1994'ten beri 1994–2008 1994'ten beri |
Yedek tekne |
Edebiyat
- Siegfried Breyer, Gerhard Koop: Alman Donanmasının 1956'dan günümüze gemileri, araçları ve uçakları. Münih 1996, ISBN 3-7637-5950-6 .
- Siegfried Breyer, Peter-Joachim Lapp: Doğu Almanya Halk Donanması. Koblenz 1985, ISBN 3-7637-5423-7 .
Ayrıca bakınız
- Donanmanın Sahil Güvenlik, Güvenlik ve Okul Botları (Bundeswehr)
- Bundeswehr'in paletli araçlarının listesi
- Bundeswehr'in tekerlekli araçlarının listesi
- Bundeswehr'in el silahlarının listesi
- Bundeswehr uçaklarının listesi
İnternet linkleri
- Alman Donanması Ana Sayfası
- Federal Arşivler BM 21 - Gemiler ve Tekneler
- Urs Hessling; Alman Donanması'nın gemi ve teknelerinin adlandırılması 1955-1970 ; 1 Mart 2019'da erişildi
Bireysel kanıt
- ↑ a b BWB 2004'ün sevkiyat numarası dizini ( sayfa artık mevcut değil , web arşivlerinde arama yapın ) Bilgi: Bağlantı otomatik olarak kusurlu olarak işaretlendi. Lütfen bağlantıyı talimatlara göre kontrol edin ve ardından bu uyarıyı kaldırın. (PDF)
- ↑ Gerhard Koop / Siegfried Breyer'e göre sınıf tanımı: Alman Donanması'nın 1956'dan günümüze gemileri, araçları ve uçakları.
- ↑ a b Denizcilik Basın ve Bilgi Merkezi: Schnellboot “Gepard” sınıfı (143 A). İçinde: Deniz. Bundeswehr, 6 Ocak 2015, erişim tarihi 17 Ocak 2015 .
- ↑ a b c d Marine, mayın avlama teknelerini ve sürat teknelerini zamanından önce hizmet dışı bırakır. (Artık çevrimiçi olarak mevcut değil.) Kameradschaft der Schnellboot- und Tenderfahrer e. V., 2 Kasım 2011, arşivlenmiş orijinal üzerine 3 Ağustos 2012 ; 27 Ocak 2015 tarihinde erişildi .
- ↑ Marinekameradschaft Spee: Schnellboot “Gepard” sınıfı (143 A). İçinde: Deniz. Bundeswehr, 14 Aralık 2015, erişim tarihi 18 Aralık 2015 .
- ↑ Auerbach: “Denizde” büyük bir dostluğun sonu. Erişim tarihi: 18 Aralık 2015 .
- ↑ "ATLANTIS" bir efsane. (Artık çevrimiçi olarak mevcut değil.) İçinde: Kuzeyde fotoğrafçılık. 5 Eylül 2010, arşivlenmiş orijinal üzerinde 30 Haziran 2013 ; 27 Ocak 2015'te erişildi (Alberthafen'deki Atlantis'in resimleri).
- ↑ a b Landungsboot Schlei: Hâlâ görevde ve şimdiden hurdaya ayrıldı - gözler tam karşıda! 21 Kasım 2020'de alındı .
- ↑ Asbest, Lindenau tankerlerini durdurur. (Artık mevcut çevrimiçi.) 3 Ağustos 2015, arşivlenmiş orijinal üzerinde 22 Aralık 2015 ; 22 Aralık 2015 tarihinde erişildi .
- ↑ a b USS Ulysses (ARB-9) İngilizce Vikipedi'de
- ↑ a b USS Diomedes (ARB-11) İngilizce Vikipedi'de
- ↑ marine.de'de gezegen
- ↑ HIEV açık artırmaya çıkarılacak
- ↑ Lübnan'a Tabarja olarak