1972 Yaz Olimpiyatları / Atletizm - 200 m (erkekler)
spor | atletizm | ||||||||
disiplin | 200 metre koşu | ||||||||
Cinsiyet | erkekler | ||||||||
katılımcılar | 42 ülkeden 57 sporcu | ||||||||
Yarışma yeri | Olimpiyat Stadı Münih | ||||||||
Yarışma aşaması | 3 Eylül 1972 (elemeler / çeyrek finaller) 4 Eylül 1972 (yarı finaller / finaller) |
||||||||
kazanma zamanı | 20.00 sn | ||||||||
| |||||||||
|
Erkekler 200 metrelik koşu Münih 1972 Olimpiyat Oyunları Eylül 3. ve 4. 1972 tarihinde düzenlenen Münih Olimpiyat Stadı. 57 sporcu katıldı.
Olimpiyat şampiyonu Sovyetler Birliği'nden Valery Borsov oldu. Amerikan Larry Black ve İtalyan Pietro Mennea'nın önünde kazandı .
Federal Almanya Cumhuriyeti'nden - resmi olarak Almanya'dan iki koşucu ve GDR başladı. Alman sporcular Martin Jellinghaus ve Manfred Ommer , Siegfried Schenke ve Hans-Joachim Zenk Doğu Almanya için yarıştı . Dördü de Ommer'ın elendiği yarı finale yükseldi. Finalde Jellinghaus yedinci, GDR koşucusu Schenke altıncı ve Zenk sekizinci oldu.
İsviçreli Philippe Clerc çeyrek finalde elendi.
Avusturya ve Lihtenştayn'dan gelen koşucular yarışmaya katılmadı.
Mevcut kayıtlar
Dünya rekoru | 19,83 sn | Tommie Smith ( ABD ) | Meksiko , Meksika | 16 Ekim 1968 |
olimpiyat rekoru | Mexico City finalleri , Meksika |
Yarışmayı yürütmek
Sporcular 3 Eylül'de dokuz elemede yarıştı. En iyi dört koşucu ve aşağıdaki en hızlı dört koşucu aynı gün çeyrek finale yükseldi. Oradaki en iyi üç koşucu ve en hızlı koşucu 4 Eylül'de yarı finale yükseldi. İki ön eleme turundan ilk dördü aynı gün gerçekleşen finale yükseldi.
zaman çizelgesi
3 Eylül 11.00 Ön
elemeler
3 Eylül
15.40 : Çeyrek final 4 Eylül 15.25: Yarı final 4
Eylül 18.10 : Final
Doğrudan kalifiye sporcular açık mavi, diğerleri açık yeşil renkle vurgulanır.
ön tur
Tarih: 3 Eylül 1972, saat 11'den itibaren
ileri 1
Rüzgar: +1.4 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Siegfried Schenke | DDR | 20.66 sn | |
2 | Bruno Kiraz | Fransa | 20.79 sn | |
3 | Jiří Kynos | Çekoslovakya | 20,95 sn | |
4. | Audun Garshol | Norveç | 21.16 sn | |
5 | Pasqualino Abeti | İtalya | 21.17 sn | |
6. | süleyman belaye | Etiyopya | 21.73 sn | |
DNS | Zenon Nowosz | Polonya |
ileri 2
Rüzgar: -0,8 m / s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Donald Taş Ocağı | Jamaika | 21.04 sn | |
2 | Martin Jellinghaus | BR Almanya | 21.10 sn | |
3 | Andrés Calonge | Arjantin | 21.39 sn | |
4. | Ladislav Kříž | Çekoslovakya | 21.58 sn | |
5 | Michael Sands | Bahamalar | 21.61 sn | |
6. | Yeo Kian Chye | Singapur | 21.89 sn | |
DNS | Amadou Meïté | Fildişi Sahili | ||
Rodolfo Rieder | Paraguay |
ileri 3
Rüzgar: −1,8 m / s
Motsapi Moorosi ilk atlet oldu Lesoto Olimpiyat Oyunları'nda yer almak.
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | Sovyetler Birliği | 20.64 sn | |
2 | Edwin Roberts | Trinidad ve Tobago | 20,95 sn | |
3 | Richard Donanım | Jamaika | 21.09 sn | |
4. | Motsapi Moorosi | Lesoto | 21.15 sn | |
5 | Su Wen-ho | Tayvan | 21.55 sn | |
6. | Jean-Pierre Bassegela | Kongo Halk Cumhuriyeti | 21.72 sn | |
7. | Hamad Ndee | Tanzanya | 21.74 sn |
ileri 4
Rüzgar: +2.7 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | İtalya | 20.53 sn | |
2 | Markku Juhola | Finlandiya | 20.98 sn | |
3 | Ainsley Armstrong | Trinidad ve Tobago | 21.12 sn | |
4. | Guillermo Gonzalez | Porto Riko | 21.22 sn | |
5 | Sammy Monseller | Hollanda Guyanası | 21.26 sn | |
6. | Gaston Malamı | Kamerun | 21.71 sn | |
7. | Gary Georges | Haiti | 22.97 sn |
ileri 5
Rüzgar: +1.2 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Larry Siyah | Amerika Birleşik Devletleri | 20.79 sn | |
2 | Rene Metz | Fransa | 21.08 sn | |
3 | Brian Yeşil | Büyük Britanya | 21.26 sn | |
4. | Ömer Çokhmane | Fas | 21.29 sn | |
5 | Luiz da Silva | Brezilya | 21.81 sn | |
6. | Eston Kaonga | Malawi | 22.18 sn | |
DNS | Benedict Majekodunmi | Nijerya |
ileri 6
Rüzgar -1,4 m / s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Chuck Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 20.79 sn | |
2 | Vladimir Lowetsky | Sovyetler Birliği | 20,99 sn | |
3 | Sunil Gunawardene | Seylan | 21.60 sn | |
4. | Trevor James | Trinidad ve Tobago | 21.83 sn | |
5 | Zain-ud-Din bin Abdul Wahab | Malezya | 21.87 sn | |
6. | Dominik Saidu | Liberya | 22.48 sn | |
7. | Saad Halil Al Dosari | Suudi Arabistan | 22.56 sn | |
DNS | Jean-Louis Ravelomanantsoa | Madagaskar |
ileri 7
Rüzgar: 0.0 m / s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Jaroslav Matuşek | Çekoslovakya | 20.70 sn | |
2 | Francisco Garcia | ispanya | 20.89 sn | |
3 | George Daniels | Gana | 21.05 sn | |
4. | Jimmy Sierra | Kolombiya | 21.10 sn | |
5 | Kevin Johnson | Bahamalar | 21.70 sn | |
6. | İbrahim Saad Abdül Galil | Sudan | 22.41 sn | |
DNS | Samfon Mao | Kmer Cumhuriyeti | ||
Abdülaziz Abdülkerim | Kuveyt |
ileri 8
Rüzgar: +0.7 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Manfred Ommer | BR Almanya | 20.80 sn | |
2 | Hans Joachim Zenk | DDR | 20.93 sn | |
3 | James Addy | Gana | 21.06 sn | |
4. | Dan Amuke | Kenya | 21.53 sn | |
5 | Nutrat İkbal Sahi | Pakistan | 22.07 sn | |
DNF | Salih Alah-Djaba | Çad | ||
DNS | charlie francis | Kanada |
ileri 9
Rüzgar: +0.3 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Larry Burton | Amerika Birleşik Devletleri | 20.80 sn | |
2 | Lucien Sainte-Rose | Fransa | 21.09 sn | |
3 | Bevan Smith | Yeni Zelanda | 21.17 sn | |
4. | Philippe Clerc | İsviçre | 21.32 sn | |
5 | Tukal Mokalam | Filipinler | 21.81 sn | |
6. | William Dralu | Uganda | 21.87 sn | |
DNS | Larmeck Mukonde | Zambiya |
Çeyrek finaller
Tarih: 3 Eylül 1972, saat 15:40'tan itibaren.
1'i çalıştır
Rüzgar: +2.2 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | Sovyetler Birliği | 20.30 sn | |
2 | Manfred Ommer | BR Almanya | 20.53 sn | |
3 | Jiří Kynos | Çekoslovakya | 20.68 sn | |
4. | Rene Metz | Fransa | 20.83 sn | |
5 | Jimmy Sierra | Kolombiya | 20.87 sn | |
6. | Ömer Çokhmane | Fas | 21.00 sn | |
7. | Guillermo Gonzalez | Porto Riko | 21.10 sn | |
DNS | Michael Sands | Bahamalar |
2'yi çalıştır
Rüzgar: +0.8 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Jaroslav Matuşek | Çekoslovakya | 20.65 sn | |
2 | Chuck Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 20.66 sn | |
3 | Ainsley Armstrong | Trinidad ve Tobago | 21.00 sn | |
4. | Bevan Smith | Yeni Zelanda | 21.04 sn | |
5 | George Daniels | Gana | 21.10 sn | |
6. | Andrés Calonge | Arjantin | 21.11 sn | |
7. | Markku Juhola | Finlandiya | 21.19 sn | |
8. | Sunil Gunawardene | Seylan | 21.31 sn |
3'ü çalıştır
Rüzgar: +0.4 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Larry Burton | Amerika Birleşik Devletleri | 20.68 sn | |
2 | Martin Jellinghaus | BR Almanya | 20.70 sn | |
3 | Siegfried Schenke | DDR | 20.79 sn | |
4. | Philippe Clerc | İsviçre | 20.82 sn | |
5 | Edwin Roberts | Trinidad ve Tobago | 20,99 sn | |
6. | Pasqualino Abeti | İtalya | 21.00 sn | |
7. | Ladislav Kříž | Çekoslovakya | 21.46 sn | |
DSQ | James Addy | Gana |
4'ü çalıştır
Rüzgar: +0.4 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Larry Siyah | Amerika Birleşik Devletleri | 20.28 sn | |
2 | Donald Taş Ocağı | Jamaika | 20.43 sn | |
3 | Bruno Kiraz | Fransa | 20.62 sn | |
4. | Vladimir Lowetsky | Sovyetler Birliği | 20.83 sn | |
5 | Motsapi Moorosi | Lesoto | 20.90 sn | |
6. | Su Wen-ho | Tayvan | 21.47 sn | |
7. | Audun Garshol | Norveç | 25.30 sn | |
DNF | Dan Amuke | Kenya |
5'i çalıştır
Rüzgar: +1.2 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | İtalya | 20.47 sn | |
2 | Hans Joachim Zenk | DDR | 20.59 sn | |
3 | Richard Donanım | Jamaika | 20.76 sn | |
4. | Lucien Sainte-Rose | Fransa | 20.76 sn | |
5 | Francisco Garcia | ispanya | 20.77 sn | |
6. | Trevor James | Trinidad ve Tobago | 21.34 sn | |
7. | Brian Yeşil | Büyük Britanya | 21.41 sn | |
DNS | Sammy Monseller | Hollanda Guyanası |
yarı finaller
Tarih: 4 Eylül 1972, 15:25'ten.
1'i çalıştır
Rüzgar: +0.4 m/s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | Sovyetler Birliği | 20.74 sn | |
2 | Larry Burton | Amerika Birleşik Devletleri | 20.78 sn | |
3 | Chuck Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 20.86 sn | |
4. | Siegfried Schenke | DDR | 20.97 sn | |
5 | Jaroslav Matuşek | Çekoslovakya | 20,99 sn | |
6. | Manfred Ommer | BR Almanya | 21.08 sn | |
7. | Lucien Sainte-Rose | Fransa | 21.42 sn | |
DNF | Donald Taş Ocağı | Jamaika |
2'yi çalıştır
Rüzgar: −3.1 m / s
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Larry Siyah | Amerika Birleşik Devletleri | 20.36 sn | |
2 | Pietro Mennea | İtalya | 20.52 sn | |
3 | Hans Joachim Zenk | DDR | 20.63 sn | |
4. | Martin Jellinghaus | BR Almanya | 20.75 sn | |
5 | Jiří Kynos | Çekoslovakya | 20.88 sn | |
6. | Ainsley Armstrong | Trinidad ve Tobago | 21.13 sn | |
7. | Bruno Kiraz | Fransa | 21.15 sn | |
8. | Richard Donanım | Jamaika | 21.24 sn |
son
yer | Soyadı | ulus | Zaman | Dipnot |
---|---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | Sovyetler Birliği | 20.00 sn | |
2 | Larry Siyah | Amerika Birleşik Devletleri | 20.19 sn | |
3 | Pietro Mennea | İtalya | 20.30 sn | |
4. | Larry Burton | Amerika Birleşik Devletleri | 20.37 sn | |
5 | Chuck Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 20.55 sn | |
6. | Siegfried Schenke | DDR | 20.56 sn | |
7. | Martin Jellinghaus | BR Almanya | 20.65 sn | |
8. | Hans Joachim Zenk | DDR | 21.05 sn |
Tarih: 4 Eylül 1972, 18:10
100 metre koşusunun aksine , zamanlarının en iyi koşucuları bu yarışta bir araya geldi . Özellikle üç sporcu tercih edildi: Amerikan Larry Black, Jamaikalı Donald Quarrie ve Sovyet 100 metre Olimpiyat şampiyonu Valery Borsov. Quarrie bir hamstring sakatlığı geçirdi ve finallere kalamadı. Onun zamanı dört yıl sonra gelecekti.
100 metrenin üzerinde olduğu gibi, Borsow başından itibaren son yarışı domine etti ve elverişsiz iç şeritte çekilen ancak yine de gümüş madalya kazanan Larry Black'in 19 yüzde saniye önünde kazandı. Üçüncüsü, şaşırtıcı bir şekilde, 20 yaşındaki İtalyan Pietro Mennea idi.
Valery Borsow, 100 ve 200 metrede Olimpiyat çiftini kazanan ABD'den gelmeyen ilk koşucu oldu.
Valery Borsov, 200 metrede ilk Sovyet madalyasını kazandı .
Pietro Mennea bu disiplinde ilk İtalyan madalya sahibi oldu.
Edebiyat
- Werner Schneider / Sport-Informations-Dienst / Bertelsmann Sportredaktion, Olimpiyat Oyunları 1972. Münih - Kiel - Sapporo, Bertelsmann-Verlag, Münih, Gütersloh, Viyana 1972, ISBN 3-570-04559-5 , s. 29
Video
- Erkekler 200m - Münih 1972 - 50 fps , youtube.com'da 20 Ağustos 2015'te yayınlandı, 5 Aralık 2017'de erişildi
İnternet linkleri
- SportsReference 200m , 5 Aralık 2017'de erişildi
- Resmi rapor, Cilt 3 "Yarışmalar" , sayfa 49, İngilizce / Fransızca / Almanca (PDF, 28 MB), erişim 5 Aralık 2017
Bireysel kanıt
- ↑ IAAF İstatistik El Kitabı, Berlin 2009 Sayfa 547 (İng.) ( 29 Haziran 2011 tarihli Memento at the Internet Archive ), 5 Aralık 2017'de erişildi
- ↑ Resmi Rapor, Cilt 3 "Yarışmalar" ( İnternet Arşivinde 27 Eylül 2007 tarihli orijinalin hatırası ) Bilgi: Arşiv bağlantısı otomatik olarak eklendi ve henüz kontrol edilmedi. Lütfen orijinal ve arşiv bağlantısını talimatlara göre kontrol edin ve ardından bu uyarıyı kaldırın. , S. 43, İngilizce / Fransızca / Almanca (PDF, 28 MB), 5 Aralık 2017'de erişildi
- ↑ a b c d Resmi Rapor, Cilt 3 "Yarışmalar" ( İnternet Arşivinde 27 Eylül 2007 tarihli orijinalin hatırası ) Bilgi: Arşiv bağlantısı otomatik olarak eklendi ve henüz kontrol edilmedi. Lütfen orijinal ve arşiv bağlantısını talimatlara göre kontrol edin ve ardından bu uyarıyı kaldırın. , S. 49, İngilizce / Fransızca / Almanca (PDF, 28 MB), 5 Aralık 2017'de erişildi
- ↑ SportsReference , erişim tarihi 5 Aralık 2017