1983 Güney Amerika Atletizm Şampiyonası
XXXII. Güney Amerika Atletizm Şampiyonası 29 Eylül - 2 Ekim 1983 tarihleri arasında Santa Fe , Arjantin'de düzenlendi . En başarılı katılımcı, üç altın ve bir gümüş madalya ile Brezilyalı sprinter Paulo Correia idi . Bayanlar kategorisinde Brezilya'dan Elba Barbosa üç altın madalya kazandı.
Erkek yarışmaları
Erkekler takım şampiyonasını Brezilya takımı 259 puanla, 159 puanla Şilililer, 143 puanla Arjantin takımı ve 55 54 puanla Kolombiyalılar'ın önünde kazandı. Perulular 22 puanla Uruguay'ın arkasında 15 puan, Paraguay 8 puan, Bolivya ve Ekvador 6 puan ve Venezuela 3 puan aldı.
100 metre koşan erkekler
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Nelson dos Santos | SUTYEN | 10.3 s |
2 | Paulo Correia | SUTYEN | 10,5 s |
3 | Giorgio Mautino | TARAFINDAN | 10,5 s |
Final: 29 Eylül
200 metrelik koşu
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Paulo Correia | SUTYEN | 21.3 s |
2 | Nelson dos Santos | SUTYEN | 21,5 s |
3 | José Beduino | ARG | 21.7 s |
Final: 30 Eylül
400 metre koşan adam
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Sérgio Menezes | SUTYEN | 46,8 s |
2 | Evaldo da Silva | SUTYEN | 47,4 s |
3 | Wolfman Mena | COL | 47,5 s |
Final: 30 Eylül
800 metre koşan adam
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | José Luíz Barbosa | SUTYEN | 1: 49.1 dk |
2 | Emilio Ulloa | CHI | 1: 49.2 dk |
3 | Raúl López | ARG | 1: 50.5 dk |
Final: 30 Eylül
1500 metre koşan adam
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Emilio Ulloa | CHI | 3: 48.3 dk |
2 | Omar Ortega | ARG | 3: 48.9 dk |
3 | Adauto domingues | SUTYEN | 3: 50.8 dk |
Final: 2 Ekim
5000 metre koşan adam
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Omar Aguilar | CHI | 14: 00.9 dk |
2 | João de Ataide | SUTYEN | 14: 01.2 dk |
3 | Almanca Peña | COL | 14: 03.1 dk |
Final: 29 Eylül
10.000 metre koşan adam
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Omar Aguilar | CHI | 29: 12.1 dk |
2 | João de Ataide | SUTYEN | 29: 13.4 dk |
3 | Jairo Correa | COL | 29: 22.7 dk |
Final: 30 Eylül
Maraton erkekler
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Juan Plagman | CHI | 2:15:50 |
2 | Jairo Correa | COL | 2:17:43 h |
3 | Rafael Parra | COL | 2:19:42 h |
Final: 2 Ekim
110 metrelik engelli erkekler
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Pedro Chiamulera | SUTYEN | 14,3 s |
2 | Wellington da Nobrega | SUTYEN | 14,5 s |
3 | Rodolfo Iturraspe | CHI | 14.9 s |
Final: 2 Ekim
400 metre engelli erkekler
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Pedro Chiamulera | SUTYEN | 52,2 s |
2 | Rodrigo de la Fuente | CHI | 52.7 s |
3 | Elías da Fonseca | SUTYEN | 52,8 s |
Final: 30 Eylül
3000 metre engelli parkur
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Emilio Ulloa | CHI | 8: 44.6 dk |
2 | Wilson de Santana | SUTYEN | 8: 47.7 dk |
3 | Adauto domingues | SUTYEN | 8: 50.8 dk |
Final: 1 Ekim
4 x 100 metre bayrak yarışı
yer | Sporcular | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 |
Marcus Barros Nelson dos Santos Paulo Correia Sérgio Menezes |
SUTYEN | 40.7 s |
2 | Muro Oscar Barrionuevo Hugo Alzamora José Beduino |
ARG | 40,8 s |
3 |
Luis Cabral Daniel Ipata Guzman Ruben da Cunha |
URU | 41,4 s |
Final: 2 Ekim
4 x 400 metre bayrak yarışı
yer | Sporcular | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 |
Paulo Correia Evaldo da Silva José Luíz Barbosa Sérgio Menezes |
SUTYEN | 3: 10.8 dk |
2 |
Carlos Contreras Rodrigo de la Fuente Luis Schneider Urquiza |
CHI | 3: 13.6 dk |
3 |
Eduardo Sandes Daniel Bambicha Hugo Alzamora Raúl López |
ARG | 3: 14.5 dk |
Final: 30 Eylül
20 kilometrelik yürüyüş
yer | atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Héctor Moreno | COL | 1:24:12 h |
2 | Francisco Vargas | COL | 1:25:35 h |
3 | Osvaldo Morejon | BOL | 1:32:20 h |
Final: 1 Ekim
Yüksek atlama erkekler
yer | atlet | ülke | yükseklik |
---|---|---|---|
1 | Jorge Achanjo | SUTYEN | 2.14 m |
2 | Fernando Pastoriza | ARG | 2.14 m |
Rodrigo de la Fuente | CHI | 2,04 m |
Final: 2 Ekim
Sırıkla atlama erkekler
yer | atlet | ülke | yükseklik |
---|---|---|---|
1 | Fernando Hoces | CHI | 4.70 m |
2 | Renato Bortolozzi | SUTYEN | 4.60 m |
3 | Walter Franzantti | ARG | 4,50 m |
Oscar Veit | ARG | 4,50 m |
Final: 1 Ekim
Uzun atlama erkekler
yer | atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Osvaldo Frigerio | ARG | 7.51 m |
2 | Luiz Favero | SUTYEN | 7,41 m |
3 | Marcus Barros | SUTYEN | 7,28 m |
Final: 30 Eylül
Üçlü atlama erkekler
yer | atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Francisco Pichott | CHI | 15.64 m |
2 | José Quiñaliza | ECU | 15.52 m |
3 | Jailto Bonfim | SUTYEN | 15.44 m |
Final: 29 Eylül
Gülle atan erkekler
yer | atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Gert Weil | CHI | 18,29 m |
2 | Juan Turri | ARG | 16,56 m |
3 | Adilson Oliveira | SUTYEN | 15.70 m |
Final: 30 Eylül
Disk atma erkekler
yer | atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | José Jacques | SUTYEN | 51,86 m |
2 | Celso da Cunha | SUTYEN | 50.50 m |
3 | Andres Pérez | CHI | 49,24 m |
Final: 1 Ekim
Çekiç atma erkekler
yer | atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Ivam Bertelli | SUTYEN | 61,16 m |
2 | Roberto Olcese | ARG | 60,56 m |
3 | Pedro Attilio | SUTYEN | 59,74 m |
Final: 29 Eylül
Cirit erkekler
yer | atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | José de Souza | SUTYEN | 74,54 m |
2 | Luis Martínez | COL | 71,48 m |
3 | Amilcar de Barros | SUTYEN | 71,24 m |
Final: 2 Ekim
Dekatlon erkekler
yer | atlet | ülke | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Carlos Gambetta | ARG | 7252 |
2 | Ronaldo Alcaraz | SUTYEN | 7096 |
3 | Antonio Balbuena | SUTYEN | 6959 |
29 ve 30 Eylül
Kadın yarışmaları
Brezilyalılar kadın takımını 178 puanla 86 puanla Şililileri ve 76 puanla Arjantin takımını geride bıraktı. Kolombiyalıların 50 puanla arkasında Peru 36 puan, Bolivya 26 puan, Ekvador 24 puan ve Uruguay 9 puan aldı.
100 metre koşan kadınlar
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Esmeralda de Jesus Garcia | SUTYEN | 11.6 s |
2 | Sheila de Oliveira | SUTYEN | 11,8 s |
3 | Papatya Salaları | CHI | 11.9 s |
Final: 2 Ekim
200 metre koşan kadınlar
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Jucilene Garces | SUTYEN | 24,5 s |
2 | Sheila de Oliveira | SUTYEN | 24.9 s |
3 | Margarita yeşili | URU | 24.9 s |
Final: 30 Eylül
400 metre koşan kadınlar
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Elba Barbosa | SUTYEN | 54.0 s |
2 | Jucilene Garces | SUTYEN | 54.0 s |
3 | Norfalia Carabali | COL | 54,8 s |
Final: 2 Ekim
800 metre koşan kadın
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Alejandra Ramos | CHI | 2: 04.6 dk |
2 | Soraya Telles | SUTYEN | 2: 06.2 dk |
3 | Norfalia Carabali | COL | 2: 07.2 dk |
Final: 30 Eylül
1500 metre koşan kadınlar
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Alejandra Ramos | CHI | 4: 25.3 dk |
2 | Mónica Regonesi | CHI | 4: 27.2 dk |
3 | Adriana Marchena | VEN | 4: 27.5 dk |
Final: 1 Ekim
3000 metre koşan kadın
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Mónica Regonesi | CHI | 9: 57.2 dk |
2 | Maria Biondi | ARG | 10: 02.2 dk |
3 | Ruth Jaime | TARAFINDAN | 10: 06.3 dk |
Final: 2 Ekim
100 metre engelli kadınlar
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Beatriz Capotosto | ARG | 13,2 s |
2 | Juraciara da Silva | SUTYEN | 13.7 s |
3 | Orlane dos Santos | SUTYEN | 14,4 s |
Final: 2 Ekim
400 metrelik engelli kadınlar
yer | Atlet | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 | Conceição Geremias | SUTYEN | 59.5 s |
2 | Margit Weise | SUTYEN | 60,5 s |
3 | Annabella del Lago | ARG | 62.6 s |
Final: 30 Eylül
4 x 100 metre bayraklı kadın
yer | Sporcular | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 |
Elba Barbosa Juraciara da Silva Esmeralda de Jesus Garcia Sheila de Oliveira |
SUTYEN | 45,4 s |
2 |
Graciela Acosta Andrea Sassi Claudia Acerenca Margarita Yeşil |
URU | 47.7 s |
3 |
Final: 2 Ekim
Arjantin ve Şili'nin bayrakları diskalifiye edildi, bu nedenle sıralamada sadece iki bayrak kaldı.
4 x 400 metre bayraklı kadın
yer | Sporcular | ülke | zaman |
---|---|---|---|
1 |
Margit Weise Maria do Carmo Fialho Jucilene Garces Elba Barbosa |
SUTYEN | 3: 40.0 dk |
2 |
Graciela Mardones Paola Raab Alejandra Ramos Cecilia Rodríguez |
CHI | 3: 45.3 dk |
3 |
Amalia Linietzki Marcela López Espinoza Hırvat Tilki |
ARG | 3: 48.7 dk |
Final: 30 Eylül
Yüksek atlama kadınlar
yer | Atlet | ülke | yükseklik |
---|---|---|---|
1 | Orlane dos Santos | SUTYEN | 1.80 m |
2 | Conceição Geremias | SUTYEN | 1.77 m |
3 | Liliana Arigoni | ARG | 1.71 m |
Carmen Garib | CHI | 1.71 m |
Final: 29 Eylül
Uzun atlama kadınlar
yer | Atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Esmeralda de Jesus Garcia | SUTYEN | 6,12 m |
2 | Adriana Ruffin | CHI | 5,84 m |
3 | Orlane dos Santos | SUTYEN | 5,79 m |
Final: 1 Ekim
Gülle atan kadınlar
yer | Atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Maria Fernandes | SUTYEN | 15.01 m |
2 | Marinalva dos Santos | SUTYEN | 14.87 m |
3 | Jazmin Cirio | CHI | 14.04 m |
Final: 2 Ekim
Disk atma kadınları
yer | Atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Odete Domingos | SUTYEN | 49,30 m |
2 | María Isabel Urrutia | COL | 45.00 m |
3 | Maria Fernandes | SUTYEN | 44,72 m |
Final: 30 Eylül
Cirit kadınlar
yer | Atlet | ülke | Geniş |
---|---|---|---|
1 | Marieta Riera | VEN | 51.04 m |
2 | Carolina Weil | CHI | 50.68 m |
3 | Mariela Riera | VEN | 49,18 m |
Final: 29 Eylül
Heptatlon kadınlar
yer | Atlet | ülke | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Conceição Geremias | SUTYEN | 5865 |
2 | Olga Verissimo | SUTYEN | 5371 |
3 | Yvonne Neddermann | ARG | 5273 |
1 ve 2 Ekim
Madalya tablosu
39 karardan sonra madalya tablosu finali | |||||
---|---|---|---|---|---|
yer | ülke | altın | gümüş | bronz | Toplam |
1 | Brezilya | 23 | 20'si | 12'si | 55 |
2 | Şili | 11 | 7'si | 5 | 23 |
3 | Arjantin | 3 | 6 | 10 | 19 |
4. | Kolombiya | 1 | 4. | 6 | 11 |
5 | Venezuela | 1 | - | 2 | 3 |
6 | Uruguay | - | 1 | 2 | 3 |
7'si | Ekvador | - | 1 | - | 1 |
8 | Peru | - | - | 2 | 2 |
9 | Bolivya | - | - | 1 | 1 |
Edebiyat
- Winfried Kramer: Güney Amerika Atletizm Şampiyonası 1919–1995 . Neunkirchen 1996