Avrupa Atletizm Şampiyonası 1974
11. Avrupa Atletizm Şampiyonası | |
---|---|
Kent | Roma |
Stadion | Olimpik stadyum |
Müsabakalar | 39 |
Dünya Rekorları | 4. |
açılış | 1 Eylül 1974 |
Kapanış töreni | 8 Eylül 1974 |
zaman çizelgesi | |
← Helsinki 1971 | Prag 1978 → |
Madalya tablosu (39 karardan sonra nihai puan) | |||||
---|---|---|---|---|---|
yer | ülke | ||||
1 | GDR | 10 | 12 | 5 | 27 |
2 | SSCB | 9 | 3 | 5 | 17'si |
3 | Büyük Britanya | 4. | 3 | 4. | 11 |
4. | Polonya | 4. | 2 | 4. | 10 |
5 | Finlandiya | 4. | 1 | 4. | 9 |
6 | Fransa | 2 | 2 | 1 | 5 |
7'si | BR Almanya | 1 | 5 | 6 | 12 |
8 | İtalya | 1 | 2 | 2 | 5 |
9 | Yugoslavya | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Bulgaristan | 1 | 1 | - | 2 |
Danimarka | 1 | 1 | - | 2 | |
Tam madalya tablosu |
11. Avrupa Atletizm Şampiyonası İtalyan başkentinde 8, 1974 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Roma . Hariç maraton ve yürüyüş etkinlikleri , yarışmalar vardı Olimpiyat Stadı'nın içinde 1960 taburcu edildi.
Müsabakalar
Kadınlar için ilk uzun mesafe yarışma programındaki 3000 metrelik koşuydu .
Atletik performans
Bu Avrupa şampiyonalarına - önceki iki Avrupa şampiyonası gibi - GDR'den sporcular - on altın madalya - ve Sovyetler Birliği - dokuz Avrupa şampiyonluğu domine edildi . İngiltere , Polonya ve Finlandiya her biri dört şampiyonlukla geride kaldı .
- Üç yeni dünya rekoru - sadece kadınlar için - tümü Doğu Almanya'dan bayan sporcular tarafından kırıldı :
- 4 × 100 m kadın
- Yüksek atlama : Rosemarie Witschas , GDR - 1.95 m
- Cirit atma : Ruth Fuchs , GDR - 67.22 m
- 400 metre : Riitta Salin , Finlandiya - 50.14 s.
- Irena Szewińska ( Polonya ) - 100 metre , 200 metre
- Alan Pascoe (İngiltere) - 400 metre engelli , 4 × 400 m bayrak
- Irena Szewińska (Polonya) - 200 metre, 1966'daki başarısının tekrarı , yine 1966'da 4 × 100 m bayrak ve uzun atlamada galip ve 100 metrede 1974, şimdi beş kez Avrupa şampiyonu
- Nadezhda Tschischowa (Sovyetler Birliği) - Gülle atma , 1966'dan beri üst üste dördüncü başarı, şimdi dört kez Avrupa şampiyonu
- Valery Borsow ( Sovyetler Birliği ) - 100 metre, 1969'dan beri arka arkaya üçüncü başarı, ayrıca 1971'de 200 metrede galip , şimdi dört kez Avrupa şampiyonu
- Christoph Höhne (GDR) - 50 km yürüyüş , 1969'daki başarısının tekrarı
- Viktor Saneyev (Sovyetler Birliği) - 1969'daki başarısını tekrarlayan üçlü atlama
- Faina Melnik (Sovyetler Birliği) - 1971'deki başarısını tekrarlayan disk atma
Sonuçlar erkekler
100 m
yer | atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Valery Borsov | URS | 10.27 SB |
2 | Pietro Mennea | ITA | 10.34 |
3 | Klaus-Dieter Bieler | FRG | 10.35 SB |
4. | Juris Silovs | URS | 10.35 SB |
5 | Dominique Chauvelot | FRA | 10.35 |
6 | Manfred Ommer | FRG | 10.36 |
7'si | Christer Garpenborg | SWE | 10.39 SB |
8 | Alexandr Korneljuk | URS | 10.43 SB |
Final: 3 Eylül
Rüzgar: −1,0 m / s
200 m
yer | atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Pietro Mennea | ITA | 20.60 SB |
2 | Manfred Ommer | FRG | 20.76 SB |
3 | Hans-Jürgen Bombach | GDR | 20.83 |
4. | Joseph Arame | FRA | 20.83 SB |
5 | Franz-Peter Hofmeister | FRG | 20.93 SB |
6 | Bruno Cherrier | FRA | 21.02 |
7'si | Ainsley Bennett | GBR | 21.29 |
DNS | Antti Rajamäki | FIN |
Final: 6 Eylül
Rüzgar: −0,8 m / s
400 m
yer | atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Karl Honz | FRG | 45.04 CR |
2 | David Jenkins | GBR | 45.67 |
3 | Bernd Herrmann | FRG | 45.78 |
4. | Markku Kukkuoaho | FIN | 45.87 SB |
5 | Ossi Karttunen | FIN | 45,87 PB |
6 | Michael Fredriksson | SWE | 46.12 PB |
7'si | Erik Carlgren | SWE | 46.15 SB |
8 | Francis Demarthon | FRA | 46.19 |
Final: 4 Eylül
800 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Luciano Sušanj | YUG | 1: 44.07 CR / HAYIR |
2 | Steve Ovett | GBR | 1: 45,77 SB |
3 | Markku Taşkinen | FIN | 1: 45,89 |
4. | Vladimir Ponomarev | URS | 1: 46.02 |
5 | Gerhard Stolle | GDR | 1: 46,19 |
6 | Marcello Fiasconaro | ITA | 1: 46.28 |
7'si | Dieter Fromm | GDR | 1: 46.29 |
8 | Willi Wuelbeck | FRG | 1: 46,31 |
Final: 4 Eylül
1500 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Klaus-Peter Justus | GDR | 3: 40.55 SB |
2 | Tom Birger Hansen | THE | 3: 40.75 SB |
3 | Thomas Wessinghage | FRG | 3: 41.1 SB |
4. | Haico Scharn | NED | 3: 41.3 SB |
5 | Volodymyr Pantelej | URS | 3: 41.4 SB |
6 | Pekka Vasala | FIN | 3: 41.5 SB |
7'si | Paul-Heinz Wellmann | FRG | 3: 41.6 SB |
8 | Rolf Gysin | SUI | 3: 41,8 SB |
Final: 8 Eylül
5000 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Brendan Foster | GBR | 13: 17.21 CR |
2 | Manfred Kuschmann | GDR | 13: 23.93 HAYIR |
3 | Virén'den ayrıl | FIN | 13: 24.57 SB |
4. | Jos Hermens | NED | 13: 25,51 HAYIR |
5 | Ilie Floroiu | ROMA | 13: 27.12 HAYIR |
6 | Arne Kvalheim | NOR | 13: 27.23 |
7'si | Stanislav Hoffman | TCH | 13: 29.03 |
8 | Klaus-Peter Hildenbrand | FRG | 13: 31.93 SB |
Final: 8 Eylül
10.000 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Manfred Kuschmann | GDR | 28: 25.75 SB |
2 | Tony Simmons | GBR | 28: 25.79 PB |
3 | Giuseppe Cindolo | ITA | 28: 27.05 |
4. | Bronislaw Malinowski | KUTUP | 28: 27.95 |
5 | Nikolai Puklakov | URS | 28: 29.14 SB |
6 | Knut Børø | NOR | 28: 29.19 SB |
7'si | Virén'den ayrıl | FIN | 28: 29.23 SB |
8 | Mariano Haro | ESP | 28: 36.00 SB |
Tarih: 2 Eylül
maraton
yer | atlet | ülke | Zaman (h) |
---|---|---|---|
1 | Ian Thompson | GBR | 2: 13: 18,8 |
2 | Eckhard Lesse | GDR | 2: 14: 57.4 |
3 | Gaston Roelants | BEL | 2: 16: 29,6 PB |
4. | Bernie Ovası | GBR | 2: 18: 02.2 |
5 | Jose Reveyn | BEL | 2: 19: 36.4 SB |
6 | Ferenc Szekeres | HUN | 2:20: 12,8 SB |
7'si | Giuseppe Cindolo | ITA | 2:20:28 SB |
8 | Neil Cusack | IRL | 2:22:05 |
Tarih: 8 Eylül
110 m engelli
yer | atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Guy Drut | FRA | 13.40 CR |
2 | Mirosław Wodzyński | KUTUP | 13.67 |
3 | Leszek Wodzyński | KUTUP | 13.71 |
4. | Thomas Munkelt | GDR | 13.72 |
5 | Giuseppe Buttari | ITA | 13.85 |
6 | Klaus Fiedler | GDR | 13.96 |
7'si | Berwyn Değeri | GBR | 14.05 |
8 | Frank Siebeck | GDR | 14.79 |
Final: 8 Eylül
Rüzgar: +0,5 m / s
400 m engelli
yer | atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Alan Pascoe | GBR | 48.82 CR |
2 | Jean-Claude Nallet | FRA | 48.94 PB |
3 | Yevgeny Gavrilenko | URS | 49.32 SB |
4. | Stavros Tziortzis | GRE | 49.71 SB |
5 | Dmitri Stukalov | URS | 49.98 |
6 | Viktor Savchenko | URS | 50.01 |
7'si | Jerzy Hewelt | KUTUP | 50.26 |
8 | Rolf Ziegler | FRG | 50.29 |
Final: 4 Eylül
3000 m engel
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Bronislaw Malinowski | KUTUP | 8: 15.04 CR / HAYIR |
2 | Gärderud farklıdır | SWE | 8: 15.41 |
3 | Michael Karst | FRG | 8: 17.91 DR |
4. | Franco Fava | ITA | 8: 18.85 YOK |
5 | Hanspeter Wehrli | SUI | 8: 26.13 |
6 | Gheorghe Cefan | ROMA | 8: 26.19 |
7'si | Gerd Frähmcke | FRG | 8: 26.53 SB |
8 | Gérard Buchheit | FRA | 8: 30,2 SB |
Final: 7 Eylül
4 × 100 m bayrak
yer | ülke | Sporcular | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Fransa |
Lucien Sainte-Rose Joseph Arame Bruno Cherrier Dominique Chauvelot |
38.69 CR |
2 | İtalya |
Vincenzo Guerini Norberto Oliosi Luigi Benedetti Pietro Mennea |
38.88 SB |
3 | GDR |
Manfred Kokot Michael Droese Hans-Jürgen Bombach Siegfried Schenke |
38,99 SB |
4. | SSCB |
Alexandr Korneljuk Juris Silovs Alexander Aksinin Valery Borsow |
39.03 SB |
5 | Polonya |
Andrzej Świerczyński Marek Bezynski Ryszard Mardy Zenon Nowosz |
39.35 SB |
6 | ispanya |
Luis Sarria Juan Sarrasqueta Miguel Arnau José Luis Sánchez |
39.87 SB |
7'si | BUL |
Lyubomir Ivanov Petar Petrow Georgi Ganchew Mirolyub Stoitschew |
39.91 SB |
8 | Çekoslovakya |
Jiří Kynos Jaroslav Matoušek Juraj Demeč Luděk Bohman |
39.92 SB |
Final: 8 Eylül
4 × 400 m bayrak
yer | ülke | Sporcular | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Büyük Britanya |
Glen Cohen Bill Hartley Alan Pascoe David Jenkins |
3: 03.33 SB |
2 | BR Almanya |
Hermann Köhler Horst-Rüdiger Schlöske Karl Honz Rolf Ziegler ek olarak: Bernd Herrmann |
3: 03.52 SB |
3 | Fransa |
Jean-Claude Nallet Roger Velasquez Jacques Carette Francis Demarthon |
3: 04.6 SB |
4. | GDR |
Reinhard Kokot Benno, Jürgen Utikal Andreas Scheibe'yi durdurdu |
3: 05.0 SB |
5 | Hollanda |
Raymond Heerenveen Reinhard van den Heuvel Frank Nusse Toine van den Goolberg |
3: 06.3 SB |
6 | İsveç |
Per-Olof Sjöberg Dimitrie Grama Erik Carlgren Michael Fredriksson |
3: 12.6 |
DNF | Sovyetler Birliği |
Valery Yurchenko Vladimir Nosenko Yevgeny Gavrilenko Semyon Kotscher |
|
DSQ | Finlandiya |
Stig Lönnqvist Ossi Karttunen Markku Taskinen Markku Kukkoaho |
Final: 8 Eylül
Fin bayrak takımı ilk olarak 3: 03.6 dakikada üçüncü oldu, ancak yarıştan sonra diskalifiye edildi. Hollanda bayrak takımı da ilk başta diskalifiye edildi, ancak bu karar Jury d'Appell tarafından geri alındı.
20 km yürüyüş
yer | atlet | ülke | Zaman (h) |
---|---|---|---|
1 | Volodymyr Holubnychy | URS | 1: 29: 30,0 SB |
2 | Bernd Kannenberg | FRG | 1: 29: 38,2 PB |
3 | Roger Mills | GBR | 1: 32: 33,8 PB |
4. | Armando Zambaldo | ITA | 1:33: 04,8 SB |
5 | Jan Ornoch | KUTUP | 1:33: 19,6 SB |
6 | Amos Seddon | GBR | 1: 34: 17,6 PB |
7'si | Alessandro Bellucci | ITA | 1: 34: 52,4 PB |
8 | Hans Tenggren | SWE | 1: 35: 47,0 PB |
Tarih: 3 Eylül
Volodymyr Holubnytschyj ( sağdaki fotoğraftaki lider olarak ) bir. 1960 ve 1968'de Olimpiyat altını ve Olimpiyat Oyunlarında ve Avrupa Şampiyonalarında çok sayıda diğer madalya, şimdi de Avrupa Şampiyonası unvanı.
50 km yürüyüş
yer | atlet | ülke | Zaman (h) |
---|---|---|---|
1 | Christoph Höhne | GDR | 3: 59: 05.6 CR |
2 | Otto Bartsch | URS | 4: 02: 38.8 SB |
3 | Peter Selzer | GDR | 4: 04: 28.4 SB |
4. | Vittorio Visini | ITA | 4: 05: 43.6 SB |
5 | Weniamin askerler | URS | 4: 09: 31.6 SB |
6 | Winfried Skotnicki | GDR | 4: 10: 19,0 PB |
7'si | Gerhard Weidner | FRG | 4: 10: 52.4 SB |
8 | Heinrich Schubert | FRG | 4: 16: 05.0 PB |
Tarih: 7 Eylül
Yüksek atlayış
yer | atlet | ülke | Yükseklik (m) |
---|---|---|---|
1 | Jesper Tørring | THE | 2.25 CR / NR |
2 | Kęstutis Šapka | URS | 2.25 CR |
3 | Vladimír Malý | TCH | 2.19 |
4. | Istvan Major | HUN | 2.19 SB |
5 | Jacek Wszoła | KUTUP | 2.19 SB |
6 | Leif Roar Falkum | NOR | 2.16 PB |
7'si | Rodolfo Bergamo | ITA | 2.16 PB |
8 | Bruno Brokken | BEL | 2.13 |
Final: 4 Eylül
Sırıkla atlama
yer | atlet | ülke | Yükseklik (m) |
---|---|---|---|
1 | Vladimir Kishkun | URS | 5.35 CRe |
2 | Wladyslaw Kozakiewicz | KUTUP | 5.35 CRe |
3 | Yuri Isakov | URS | 5.30 SB |
4. | Wojciech Buciarski | KUTUP | 5.30 SB |
Antti Kalliomäki | FIN | 5.30 SB | |
6 | Kjell Isaksson | SWE | 5.30 SB |
7'si | Jānis Lauris | URS | 5.20 SBe |
Tadeusz Ślusarski | KUTUP | 5.20 SB |
Final: 6 Eylül
Uzun atlama
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) | Rüzgar (m / s) |
---|---|---|---|---|
1 | Valery Pidluschnyj | URS | 8.12 | +2.8 |
2 | Nenad Stekic | YUG | 8.05 CR | +1.5 |
3 | Yevgeny Schubin | URS | 7,98 PB | +1.9 |
4. | Hans Baumgartner | FRG | 7.93 SB | +1.0 |
5 | Rolf Bernhard | SUI | 7,91 YOK | +0.9 |
6 | Wolfram Lauterbach | GDR | 7.87 SB | +1.4 |
7'si | Max Klauss | GDR | 7.73 | +1.4 |
8 | Tõnu Lepik | URS | 7.73 SB | +1.2 |
Final: 4 Eylül
Üçlü atlama
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Viktor Saneyev | URS | 17.23 SB |
2 | Carol Corbu | ROMA | 16.68 SB |
3 | Andrzej Pazar | KUTUP | 16.61 SB |
4. | Jörg Drehel | GDR | 16.54 SB |
5 | Michał Joachimowski | KUTUP | 16.53 SB |
6 | Lothar Gora | GDR | 16.42 SB |
7'si | Jiří Vyčichlo | TCH | 16.37 SB |
8 | Nikolai Sinichkin | URS | 16.17 |
Final: 8 Eylül
Gülle atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Hartmut Briesenick | GDR | 20.50 SB |
2 | Ralf Reichenbach | FRG | 20.38 SB |
3 | Geoff Capes | GBR | 20.21 |
4. | Alexander Baryshnikov | URS | 20.13 |
5 | Valery Woikin | URS | 20.07 SB |
6 | Wladyslaw Komar | KUTUP | 19.82 |
7'si | Jaroslav Brabec | TCH | 19.73 SB |
8 | Udo Beyer | GDR | 19.63 |
Final: 6 Eylül
Disk atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Pentti Kahma | FIN | 63.62 |
2 | Ludvík Daněk | TCH | 62.76 |
3 | Ricky Bruch | SWE | 62,00 |
4. | Siegfried Pachale | GDR | 61.20 SB |
5 | Welko Welew | BUL | 61.00 SB |
6 | Viktor Pensikov | URS | 60.86 |
7'si | Armando De Vincentiis | ITA | 59.68 SB |
8 | Wolfgang Schmidt | GDR | 59.56 SB |
Final: 4 Eylül
Çekiç fırlatma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Alexei Spiridonov | URS | 74.20 |
2 | Jochen Sachse | GDR | 74.00 SB |
3 | Reinhard Theimer | GDR | 71.62 |
4. | Valentin Dmitrenko | URS | 71.18 SB |
5 | Uwe Beyer | FRG | 71.04 SB |
6 | Manfred Hüning | FRG | 70.58 SB |
7'si | Heikki Kangas | FIN | 70.04 |
8 | István Encsi | HUN | 68.50 |
Final: 7 Eylül
Cirit atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Hannu Siitonen | FIN | 89.58 SB |
2 | Wolfgang Hanisch | GDR | 85.46 SB |
3 | Terje Thorslund | NOR | 83.68 SB |
4. | Nikolai Grebnyev | URS | 83.66 SB |
5 | Klaus Wolfermann | FRG | 83,36 |
6 | Jānis Lūsis | URS | 83.06 SB |
7'si | Miklós Németh | HUN | 81.06 SB |
8 | Lauri Koski-Vähälä | FIN | 79.92 |
Final: 8 Eylül
Dekatlon
yer | atlet | ülke | P - resmi değer. | P - 85 değeri. |
---|---|---|---|---|
1 | Ryszard Skowronek | KUTUP | 8207 CR | 8230 |
2 | Yves Leroy | FRA | 8146 PB | 8144 |
3 | Guido Kratschmer | FRG | 8132 SB | 8108 |
4. | Leonid Lytwynenko | URS | 8122 PB | 8083 |
5 | Ryszard Katus | KUTUP | 7920 SB | 7895 |
6 | Philipp Andres | SUI | 7863 PB | 7830 |
7'si | Sepp Zeilbauer | AUT | 7792 SB | 7725 |
8 | Alexander Blinjayev | URS | 7742 PB | 7722 |
Tarih: 6./7. Eylül
Puanlama, 1964'teki puan tablosuna dayanıyordu.
Performansların yönlendirilmesi ve sınıflandırılması için, 1985 yılında mevcut derecelendirme sistemine göre elde edilen puanlar da karşılaştırma amacıyla listelenmiştir. Bundan sonra, sonuçta yalnızca bir değişiklik olacaktı: On üçüncü ve on dördüncü sıralarda yer alan sporcular yer değiştirmek zorunda kalacaktı. Ancak bu karşılaştırmalar yalnızca gösterge niteliğindedir, çünkü zamanın farklı standartları esas alınmalıdır.
Kadınlar
100 m
yer | Atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Irena Szewińska | KUTUP | 11.13 CR / HAYIR |
2 | Renate Stecher | GDR | 11.23 SB |
3 | Andrea Lynch | GBR | 11.28 SB |
4. | Lyudmila Maslakova | URS | 11.36 |
5 | Annegret Richter | FRG | 11.36 |
6 | Mona-Lisa Pursiainen | FIN | 11.42 |
7'si | Bärbel Eckert | GDR | 11.46 |
8 | Christina Heinich | GDR | 11.63 |
Final: 3 Eylül
Rüzgar: −1,2 m / s
200 m
yer | Atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Irena Szewińska | KUTUP | 22.51 CR |
2 | Renate Stecher | GDR | 22.68 SB |
3 | Mona-Lisa Pursiainen | FIN | 23.17 |
4. | Lyudmila Maslakova | URS | 23.31 SB |
5 | Helen Altın | GBR | 23.38 SB |
6 | Annegret Kroniger | FRG | 23.38 |
7'si | Christiane Krause | FRG | 23.78 |
8 | Petra Kandarr | GDR | 23,99 |
Final: 6 Eylül
Rüzgar: −2,8 m / s
400 m
yer | Atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Riitta Salin | FIN | 50.14 ERel |
2 | Ellen Streidt | GDR | 50.69 DR |
3 | Rita Wilden | FRG | 50.88 BR |
4. | Nadezhda Ilyina | URS | 51,22 HAYIR |
5 | Angelika Handt | GDR | 51,24 PB |
6 | Karoline Böceği | AUT | 51,77 YOK |
7'si | Verona Bernard | GBR | 52.61 |
8 | Jelica Pavličić | YUG | 53.01 |
Final: 4 Eylül
800 m
yer | Atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Liljana Tomowa | BUL | 1: 58.14 CR |
2 | Gunhild Hoffmeister | GDR | 1: 58,81 DR |
3 | Mariana Suman | ROMA | 1: 59,84 SB |
4. | Marie-Françoise Dubois | FRA | 1: 59,94 YOK |
5 | Valentina Gerasimova | URS | 2: 00.10 SB |
6 | Nina Morgunova | URS | 2: 00.76 SB |
7'si | Elżbieta Katolik | KUTUP | 2: 01.37 SB |
8 | Gisela Klein | FRG | 2: 01.48 SB |
Final: 4 Eylül
1500 m
yer | Atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Gunhild Hoffmeister | GDR | 4: 02.25 CR / DR |
2 | Liljana Tomowa | BUL | 4: 04.97 YOK |
3 | Grete Andersen | NOR | 4: 05.21 YOK |
4. | Tatiana Kasankina | URS | 4: 05.94 SB |
5 | Tamara Pangelova | URS | 4: 09.93 SB |
6 | Ulrike Klapezynski | GDR | 4: 10.54 SB |
7'si | Carmen Valero | ESP | 4: 11.61 HAYIR |
8 | Joyce Smith | GBR | 4: 12.26 |
Final: 8 Eylül
3000 m
yer | Atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Nina Holmén | FIN | 8: 55.10 CR / NR |
2 | Lyudmila Bragina | URS | 8: 56.09 |
3 | Joyce Smith | GBR | 8: 57,39 PB |
4. | Natalia Andrei | ROMA | 8: 58.95 YOK |
5 | Paola Cacchi | ITA | 09: 01.40 PB |
6 | Bronislawa Ludichowska | KUTUP | 9: 05.14 YOK |
7'si | Ann Ford | GBR | 9: 06.89 SB |
8 | Tamara Pangelova | URS | 9: 10,56 PB |
Tarih: 2 Eylül
100 m engelli
yer | Atlet | ülke | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | Annelie Ehrhardt | GDR | 12.66 CR |
2 | Annerose Fiedler | GDR | 12.89 PB |
3 | Teresa Nowak | KUTUP | 12.91 PB |
4. | Valeria Bufanu | ROMA | 13.04 SB |
5 | Gudrun Berend | GDR | 13.14 SB |
6 | Tatiana Anisimova | URS | 13.16 SB |
7'si | Natalia Lebedeva | URS | 13.19 SB |
8 | Grażyna Rabsztyn | KUTUP | 13.53 |
Final: 7 Eylül
Rüzgar: +0,2 m / s
4 × 100 m bayrak
yer | ülke | Sporcular | Zamanlar) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Doris Maletzki Renate Stecher Christina Heinich Bärbel Eckert |
42.51 WR |
2 | BR Almanya |
Elfgard Schittenhelm Annegret Kroniger Annegret Yargıç Inge Helten |
42.75 BR |
3 | Polonya |
Ewa Długołęcka Danuta Jędrejek Barbara Bakulin Irena Szewińska |
43.48 SB |
4. | Büyük Britanya |
Linda Barratt Denise Ramsden Helen Altın Andrea Lynch |
43.94 SB |
5 | Fransa |
Nadine Goletto Catherine Delachanal Nicole Pani Sylviane Telliez |
44.18 SB |
6 | Macaristan |
Judith Szabo Ildikó Szabó Zsuzsa Karoly Iren Arva |
44.51 SB |
7'si | İtalya |
Maura Gnecchi Adriana Carli Laura Nappi Cecilia Molinari |
44.56 SB |
Final: 8 Eylül
4 × 400 m bayrak
yer | ülke | Sporcular | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | GDR |
Brigitte Rohde Waltraud Dietsch Angelika Handt Ellen Streidt |
3: 25.21 CR |
2 | Finlandiya |
Marika Eklund Mona-Lisa Pursiainen Pirjo Wilmi Riitta Salin |
3: 25,7 YOK |
3 | SSCB |
Inta Kļimoviča Ingrīda Barkāne Nadeschda Ilyina Natalja Sokolowa |
3: 26.1 SB |
4. | Polonya |
Genowefa Nowaczyk Krystyna Kacperczyk Danuta Pieczyk Irena Szewinska |
3: 26.4 SB |
5 | BR Almanya |
Dagmar Jost Elke Barth Hildegard Falck Rita Wilden |
3: 27.9 SB |
6 | Büyük Britanya |
Donna Murray Verona Bernard Jannette Roscoe Ruth Kennedy |
3: 29.6 SB |
7'si | Romanya |
Ibolya Slavcası Alexandra Badescu Lacramioara Diaconiuc Mariana Suman |
3: 30,8 SB |
8 | Çekoslovakya |
Eva Stefkova Jindriska Hermanska Eva Kovalcikova Jozefina Cerchlanová |
3: 36.3 SB |
Final: 8 Eylül
Yüksek atlayış
yer | Atlet | ülke | Yükseklik (m) |
---|---|---|---|
1 | Rosemarie Witschas | GDR | 1,95 WR |
2 | Milada Karbanová | TCH | 1.91 YOK |
3 | Sara Simeoni | ITA | 1.89 YOK |
4. | Rita Kirst | GDR | 1.89 PB |
5 | Milena Hübnerová | TCH | 1.86 PB |
6 | Galina Filatova | URS | 1.86 SB |
7'si | Ulrike Meyfarth | FRG | 1.83 SB |
8 | Mária Mračnová | TCH | 1.83 SB |
Final: 8 Eylül
Uzun atlama
yer | Atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Bruzsenyák | HUN | 6,65 HAYIR |
2 | Eva Šuranová | TCH | 6.60 SB |
3 | Pirkko Helenius | FIN | 6.59 PB |
4. | Angela Schmalfeld | GDR | 6.56 |
5 | Marianne Voelzke | GDR | 6.56 |
6 | Lidija Alfeeva | URS | 6.54 |
7'si | Tatiana Timokhova | URS | 6.50 |
8 | Meta antenler | SUI | 6.33 SB |
Final: 3 Eylül
Gülle atma
yer | Atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 20.78 CR |
2 | Marianne Adam | GDR | 20.43 |
3 | Helena Fibingerová | TCH | 20.33 |
4. | Iwanka Christowa | BUL | 19.17 SB |
5 | Ludwika Chewińska | KUTUP | 18.98 SB |
6 | Marita Lange | GDR | 18.60 SB |
7'si | Elena Stoyanova | BUL | 18.48 SB |
8 | Svetlana Krachevskaya | URS | 18.23 SB |
Final: 2 Eylül
Disk atma
yer | Atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Faina Melnik | URS | 69.00 CR |
2 | Arjantin Menisi | ROMA | 64.62 SB |
3 | Gabriele Hinzmann | GDR | 62.50 SB |
4. | Maria Petkova | BUL | 61.92 |
5 | Karin Höldke | GDR | 58.92 PB |
6 | Olimpia Cataramă | ROMA | 58,30 PB |
7'si | Liesel Westermann | FRG | 57.40 SB |
8 | Wassilka Stoewa | BUL | 57.12 SB |
Final: 6 Eylül
Cirit atma
yer | Atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Ruth Fuchs | GDR | 67.22 WR |
2 | Jacqueline Todten | GDR | 62.10 SB |
3 | Nataša Urbančič | YUG | 61.66 PB |
4. | Lyutvian Mollowa | BUL | 60,80 PB |
5 | Sabine Kärgel | GDR | 57.10 PB |
6 | Felicija çocuklar | KUTUP | 57.02 PB |
7'si | Tatiana Zhigalova | URS | 56.64 PB |
8 | Ameli Koloska | FRG | 56.36 SB |
Final: 3 Eylül
Pentatlon
yer | Atlet | ülke | P - resmi değer. | P - 85 değeri. |
---|---|---|---|---|
1 | Nadia Tkachenko | URS | 4776 CR | 4826 |
2 | Burglinde Pollak | GDR | 4678 SB | 4698 |
3 | Soya Spasovchodskaya | URS | 4550 PB | 4560 |
4. | Sigrun Thon | GDR | 4548 SB | 4547 |
5 | Lyudmila Popovskaya | URS | 4548 SB | 4555 |
6 | Ilona Bruzsenyák | HUN | 4339 SB | 4407 |
7'si | Margrit Olfert | GDR | 4391 SB | 4231 |
8 | Christel Voss | FRG | 4384 PB | 4364 |
Tarih: 3./4. Eylül
Puanlama, 1971'deki puan tablosuna dayanıyordu.
Heptatlon için bugün geçerli olan derecelendirme sistemi uygulanmış olsaydı, yediden on birinci sıraya kadar farklı bir sıralama olurdu:
- Christel Voss (sekizinci), Penka Sokolowa (dokuzuncu), Fočić Đurđa (onuncu) ve Ulrike Jacob (on birinci) bir sıra yükselecekti.
- Margrit Olfert yedinci sıradan on birinci sıraya düşecekti.
Ancak bu karşılaştırmalar yalnızca gösterge niteliğindedir, çünkü zamanın farklı standartları esas alınmalıdır.
İnternet linkleri
- European Athletics Championships - Rome 1974 , european-athletics.org, erişim tarihi 24 Haziran 2017
- Track and Field Statistics, EM 1974 trackfield.brinkster.net adresinde, 24 Haziran 2017'de erişildi
- 11. Avrupa Atletizm Şampiyonası 1974, Roma, İtalya'da ifosta.de'den, 24 Haziran 2017'de erişildi.
- Tüm Avrupa Atletizm Şampiyonalarının sonuçları - 1974 , sportschau.de adresinde, 24 Haziran 2017'de erişildi.
- The Debacle of Rome , Zeit Online, 13 Eylül 1974 zeit.de adresinde, 24 Haziran 2017'de erişildi.
- Dopingalarm.de adresindeki Ralf Reichenbach davası (1998) , 24 Haziran 2017'de erişildi.
Bireysel kanıt
- ^ Leichtathletik (Almanya) profesyonel dergisinde 1962 tarihli rapor, Klaus Amrhein / Axel Schäfer'de yeniden basılmıştır: 60 yıllık Avrupa Atletizm Şampiyonası 1998 Groß-Zimmer / Bochum, s.298
- ↑ Avrupa Atletizm Birliği (Ed.): İstatistik Kılavuzu. 2002 Avrupa Şampiyonası vesilesiyle yayınlanan Münih 2002, s.93