Avrupa Atletizm Şampiyonası 1971
10. Avrupa Atletizm Şampiyonası | |
---|---|
Kent | Helsinki |
Stadyum | Olimpik stadyum |
yarışmalar | 38 |
Dünya Rekorları | 3 |
Daha fazla Avrupa rekoru | 2 |
açılış | 10 Ağustos 1971 |
Kapanış töreni | 15 Ağustos 1971 |
zaman çizelgesi | |
← Atina 1969 | Roma 1974 → |
Madalya tablosu (38 karardan sonra nihai sonuç) | |||||
---|---|---|---|---|---|
yer | ülke | ||||
1 | DDR | 12. | 13. | 7. | 32 |
2 | SSCB | 9 | 3 | 8. | 20. |
3 | BR Almanya | 5 | 7. | 5 | 17. |
4. | Çekoslovakya | 2 | 1 | 1 | 4. |
5 | Fransa | 2 | 1 | - | 3 |
6. | Finlandiya | 2 | - | - | 2 |
7. | Büyük Britanya | 1 | 3 | 6. | 10 |
8. | Polonya | 1 | 3 | 5 | 9 |
9 | İtalya | 1 | 1 | 3 | 5 |
10 | Belçika | 1 | - | - | 1 |
Yugoslavya | 1 | - | - | 1 | |
Avusturya | 1 | - | - | 1 | |
Komple madalya tablosu |
10 Avrupa Atletizm Şampiyonası içinde Ağustos 1971, 10'dan 15'e gerçekleşti Helsinki . Hariç olmak üzere maraton ve yürüyüş yarışmaları , yarışmalar düzenlendi 1952 Olimpiyat Stadı'na.
yarışmalar
1969 Avrupa Şampiyonasına kıyasla bu yıl yarışmada herhangi bir değişiklik olmadı.
Atletik performans
- Üç yeni dünya rekoru kırıldı:
- Faina Melnik adlı Sovyetler Birliği'nin elde 64,22 metrelik bir mesafeyi de disk atmada .
- Karin Burneleit ( GDR ) 1500 metreyi 4:09.6 dakikada koştu .
- 4 x 400 metre bayrak kadınların GDR 29.3 dakika: 3 içinde bir saat elde.
- Bir Avrupa rekoru da vardı:
- Alman kadın 4 x 100 metre bayrak 43.3 saniye boyunca koştu.
- Beş sporcu bu şampiyonalarda her biri iki altın madalya kazandı:
- Valery Borsov (Sovyetler Birliği) - 100 metre , 200 metre
- Juha Väätäinen ( Finlandiya ) - 5000 metre , 10.000 metre
- Renate Stecher (GDR) - 100 metre, 200 metre
- Helga Seidler (GDR) - 400 metre, 4 × 400 m bayrak yarışı
- Ingrid Mickler-Becker (BR Almanya) - uzun atlama , 4 × 100 m bayrak yarışı
- 1971'deki Avrupa şampiyonlarından yedisi şimdiden Avrupa şampiyonluğunu kazanmıştı:
- Jānis Lūsis (Sovyetler Birliği) - cirit atma , 1962'den beri üst üste dördüncü başarı
- Wolfgang Nordwig (GDR) - sırıkla atlama , 1966'dan beri üst üste üçüncü başarı
- Karin Balzer (GDR) - engelli sprint, 1966'dan beri arka arkaya üçüncü başarı ( 1969 ve 1971: 100 metre engelli / 1966: 80 metre engelli )
- Nadezhda Tschischowa (Sovyetler Birliği) - Gülle atma , 1966'dan beri üst üste üçüncü başarı
- Valery Borsov (Sovyetler Birliği) - 100 metre, 1969'daki başarısının tekrarı, ayrıca 1971'de 200 metrede kazanan, şimdi üç kez Avrupa şampiyonu
- Joachim Kirst (GDR) - Decathlon , 1969'daki başarısının tekrarı
- Vera Nikolić ( Yugoslavya ) - 800 metre , 1966 başarısının tekrarı
Sonuçlar erkekler
100 m
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Valery Borsov | URS | 10.3 KR | 10.27 CRel |
2 | Gerhard Wucherer | FRG | 10.5 | 10.49 |
3 | Vasilis Papageorgopoulos | GRE | 10.6 | 10.56 |
4. | Siegfried Schenke | DDR | 10.6 | 10.63 |
5 | Zenon Nowosz | KUTUP | 10.7 | 10.66 |
6. | Alexandr Korneljuk | URS | 10.7 | 10.66 |
7. | dominique chauvelot | FRA | 10.7 | 10.67 |
8. | Gilles Echevin | FRA | 11.4 | k. A. |
Final: 11 Ağustos
Rüzgar: -1,3 m / s
200 m
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Valery Borsov | URS | 20.3 CR | 20.31 CRel |
2 | Franz Peter Hofmeister | FRG | 20.7 | 20.71 |
3 | Jörg Pfeifer | DDR | 20.7 | 20.72 |
4. | Siegfried Schenke | DDR | 20.7 | 20.74 |
5 | Philippe Clerc | SUI | 20.9 | 20.86 |
6. | Pietro Mennea | ITA | 20.9 | 20.88 |
7. | Gerard Fenouil | FRA | 20.9 | 20.92 |
8. | Alexander Schidkich | URS | 21.2 | 21.23 |
Final: 13 Ağustos
Rüzgar: ± 0.0 m/s
400 m
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | David Jenkins | GBR | 45,5 CR / NR | 45,45 CR / HAYIR |
2 | Marcello Fiasconaro | ITA | 45,5 HAYIR | 45.49 HAYIR |
3 | Jan Werner | KUTUP | 45.6 | 45.56 |
4. | Markku Kukkuoaho | yüzgeç | 45.7 HAYIR | 45.74 HAYIR |
5 | Thomas Ürdün | FRG | 46.0 | 46.01 |
6. | Hermann Köhler | FRG | 46.1 | 46.07 |
7. | Alexandr Bratchikov | URS | 46.4 | 46.40 |
8. | Klaus Hauke | DDR | 46.9 | 46.88 |
Final: 13 Ağustos
800 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Yevgeni Arşanov | URS | 1: 45.61 CR / HAYIR |
2 | Dieter Fromm | DDR | 1: 46.01 SB |
3 | Andy Carter | GBR | 1: 46.21 HAYIR |
4. | Hans-Henning Ohlert | DDR | 1: 46.87 SB |
5 | Peter Browne | GBR | 1: 47.00 SB |
6. | Jozef Plachi | TCH | 1: 47.33 SB |
7. | Joze Međimurec | YUG | 1: 48.44 |
8. | Philippe Meyer | FRA | 1: 50.91 |
Final: 12 Ağustos
1500 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Francesco Arese | ITA | 3: 38.43 CR |
2 | Henryk Szordykowski | KUTUP | 3: 38.73 SB |
3 | Brendan Foster | GBR | 3: 39.24 SB |
4. | John Kirkbride | GBR | 3: 39.48 SB |
5 | Jacky Boksör | FRA | 3: 39.57 SB |
6. | Jean Pierre Dufresne | FRA | 3: 40.68 SB |
7. | Paul-Heinz Wellmann | FRG | 3: 40.78 SB |
8. | Haico Scharn | NED | 3: 40.92 SB |
Final: 15 Ağustos
5000 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Juha Vatäinen | yüzgeç | 13: 32.48 CR / HAYIR |
2 | Jean Wadoux | FRA | 13: 33.56 SB |
3 | Harald Norpoth | FRG | 13: 33.79 SB |
4. | Danijel Korica | YUG | 13: 34.88 |
5 | Javier Alvarez | ESP | 13: 35.84 |
6. | Emiel Puttemans | BEL | 13: 36.60 SB |
7. | Virén'den ayrıl | yüzgeç | 13: 38.46 |
8. | Bronislaw Malinowski | KUTUP | 13: 39.33 HAYIR |
Final: 14 Ağustos
10.000 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Juha Vatäinen | yüzgeç | 27: 52,78 CR / HAYIR |
2 | Jürgen Haase | DDR | 27: 53.35 DR |
3 | Raschid Sharafetdinov | URS | 27: 56.26 HAYIR |
4. | Danijel Korica | YUG | 27: 58.38 HAYIR |
5 | Mariano Haro | ESP | 27: 59.33 HAYIR |
6. | David Bedford | GBR | 28: 04.33 |
7. | Mike Tagg | GBR | 28: 14.65 PB |
8. | Seppo Tuminen | yüzgeç | 28: 17.98 SB |
Tarih: 10 Ağustos
maraton
yer | atlet | ülke | zaman (saat) |
---|---|---|---|
1 | Karel Lismont | BEL | 2: 13: 09.0 SB |
2 | Trevor Wright | GBR | 2: 13: 59.6 SB |
3 | Ron Tepesi | GBR | 2: 14: 34,8 SB |
4. | Colin Kirkham | GBR | 2: 16: 22,0 SB |
5 | Gaston Roelants | BEL | 2: 17: 48.8 SB |
6. | Pentti Rummakko | yüzgeç | 2: 17: 58.8 SB |
7. | Lutz Philipp | FRG | 2: 18: 08.6 SB |
8. | Agustín Fernandez | ESP | 2: 18: 26,6 PB |
Tarih: 15 Ağustos
110 m engelli
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Frank Siebeck | DDR | 14.0 | 14.00 |
2 | Alan Pascoe | GBR | 14.1 | 14.10 |
3 | Lubomir Nadeníček | TCH | 14.3 | 14.31 |
4. | Anatoly Moshiashvili | URS | 14.4 | 14.36 |
5 | Leszek Wodzyński | KUTUP | 14.4 | 14.37 |
6. | Sergio Liani | ITA | 14.4 | 14.40 |
7. | Marek Joźwik | KUTUP | 14.5 | 14.48 |
8. | Mirosław Wodzyński | KUTUP | 14.8 | 14.78 |
Final: 15 Ağustos
Rüzgar: −2,5 m / s
400 m engelli
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Jean-Claude Nallet | FRA | 49.2 KR | 49.15 CRel |
2 | Hıristiyan Rudolf | DDR | 49.3 HAYIR | 49.34 HAYIR |
3 | Dimitri Stukalov | URS | 50.0 | 50.04 |
4. | Dieter Büttner | FRG | 50.1 | 50.09 |
5 | Yevgeny Gavrilenko | URS | 50.5 | 50.51 |
6. | Ari Salin | yüzgeç | 50.6 | 50.57 |
7. | Vyacheslav Skomorokhov | URS | 50.8 | 50.84 |
8. | Ivan Danis | TCH | 51.8 | 51.76 |
Final: 12 Ağustos
3000 m engel
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Jean-Paul Kötü Adam | FRA | 8: 25.12 HAYIR |
2 | Duşan Moravcik | TCH | 8: 26.11 HAYIR |
3 | Pavel Syssoyev | URS | 8: 26.42 PB |
4. | Romualdas Bitė | URS | 8: 26.97 PB |
5 | Mikko Ala-Leppilampi | yüzgeç | 8:30.94 |
6. | Georgi Tikhov | BUL | 8: 32.15 |
7. | Kazimierz Maranda | KUTUP | 8: 33.05 |
8. | Józef Rębacz | KUTUP | 8: 35.12 |
Final: 15 Ağustos
4 × 100 m röle
yer | ülke | Sporcular |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Çekoslovakya |
Ladislav Kříž Juraj Demeč Jiří Kynos Luděk Bohman |
39.3 | 39.32 |
2 | Polonya |
Gerard Gramse Tadeusz Cuch Zenon Nowosz Marian Dudziak |
39.7 | 39.72 |
3 | İtalya |
Vincenzo Guerini Pietro Mennea Pasqualino Abeti Ennio Preatoni |
39.8 | 39.78 |
4. | Büyük Britanya |
Brian Green Martin Reynolds Don Halliday Les Piggot |
39.8 | 39.78 |
5 | SSCB |
Alexandr Korneljuk Alexandr Schidkich Alexandr Lebedew Alexei Tschebykin |
40.0 | 40.00 |
DSQ | BR Almanya |
Manfred Ommer Karlheinz Klotz Gerhard Wucherer Franz-Peter Hofmeister |
||
DDR |
Hans-Jürgen Bombach Jörg Pfeifer Hermann Burde Hans-Joachim Zenk |
|||
Fransa |
Dominique Chauvelot Patrick Bourbeillon Gérard Fenouil Jean-Pierre Grès |
Final: 15 Ağustos
4 × 400 m röle
yer | ülke | Sporcular | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | BR Almanya |
Horst-Rüdiger Schlöske Thomas Jordan Martin Jellinghaus Hermann Köhler |
3: 02.94 SB |
2 | Polonya |
Andrzej Badenski Jan Balachowski Waldemar Korycki Jan Werner |
3: 03.64 SB |
3 | İtalya |
Lorenzo Cellerino Giacomo Puosi Sergio Bello Marcello Fiasconaro |
3: 04.58 SB |
4. | SSCB |
Yevgeny Borissenko Semyon Kotscher Vladimir Nossenko Alexandr Bratchikov |
3: 04.82 SB |
5 | Büyük Britanya |
John Wilson Leonard Walters Martin Billham David Jenkins |
3: 04.89 SB |
6. | Fransa |
Gilles Bertould Christian Nicoleau Roger Velasquez Jean-Claude Nallet |
3: 04.99 SB |
7. | İsveç |
Erik Carlgren Michael Fredriksson Anders Faager Lars Stubbendorff |
3: 08.18 |
8. | Norveç |
Steinar Mo Gøte Lundblad Per Rome Richard Simonsen |
3: 08.81 |
Final: 15 Ağustos
20 km yürüyüş
yer | atlet | ülke | zaman (saat) |
---|---|---|---|
1 | Nikolai Smaga | URS | 1: 27: 20,2 CR |
2 | Gerhard Sperling | DDR | 1: 27: 29,0 PB |
3 | Paul Nihill | GBR | 1: 27: 34,8 PB |
4. | Peter Frenkel | DDR | 1: 27: 52,8 SB |
5 | Hans-Georg Reimann | DDR | 1: 28: 56.8 SB |
6. | Phil Embleton | GBR | 1: 29: 31,6 PB |
7. | Boris Yakovlev | URS | 1: 29: 49.4 SB |
8. | Yevgeni İvçenko | URS | 1: 31: 32,2 PB |
Tarih: 10 Ağustos
50 km yürüyüş
yer | atlet | ülke | zaman (saat) |
---|---|---|---|
1 | weniamin askerko | URS | 4: 02: 22,0 CR |
2 | Christoph Höhne | DDR | 4: 04: 45.2 SB |
3 | Peter Selzer | DDR | 4: 06: 11.0 SB |
4. | Otto Bartsch | URS | 4: 09: 14.4 SB |
5 | Winfried Skotnicki | DDR | 4: 10: 22,0 SB |
6. | Bernhard Nermerich | FRG | 4: 11: 44.0 PB |
7. | Igor Della Rossa | URS | 4: 12: 08.6 PB |
8. | Abdon Pamiç | ITA | 4: 14: 36,2 SB |
Tarih: 14 Ağustos
Yüksek atlayış
yer | atlet | ülke | Yükseklik (m) |
---|---|---|---|
1 | Kestutis Şapka | URS | 2.20 SB |
2 | Csaba Dosa | ROMA | 2.20 HAYIR |
3 | Rüstem Ahmetov | URS | 2.20 |
4. | İstvan Binbaşı | HUN | 2.17 SB |
5 | Stefan Junge | DDR | 2.14 |
Aşko Pesons | yüzgeç | 2.14 SB | |
7. | Wojciech Gołębiowski | KUTUP | 2.14 PB |
8. | Endre Kelemen | HUN | 2.11 |
Final: 14 Ağustos
Sırıkla atlama
yer | atlet | ülke | Yükseklik (m) |
---|---|---|---|
1 | Wolfgang Nordwig | DDR | 5.35 CR |
2 | Kjell Isaksson | SWE | 5.30 SB |
3 | Renato Dionisi | ITA | 5.30 SB |
4. | Hans Lagerqvist | SWE | 5.25 SB |
5 | Włodzimierz Sokołowski | KUTUP | 5,10 PB |
6. | John-Erik Blomqvist | SWE | 5.10 SB |
7. | Yuri Isakov | URS | 5.10 SB |
8. | Heinfried Engel | FRG | 5.10 SB |
Final: 13 Ağustos
Uzun atlama
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Azami Klauss | DDR | 7.92 SB |
2 | Igor Ter Ovanessjan | URS | 7.91 |
3 | Stanislaw Szudrowicz | KUTUP | 7.87 |
4. | Lynn Davies | GBR | 7.85 SB |
5 | Mauri Myllymäki | yüzgeç | 7,85 PB |
6. | Reijo Toivonen | yüzgeç | 7.82 SB |
7. | Tonu Lepik | URS | 7.78 |
8. | Jan Kobuszewski | KUTUP | 7.75 |
Final: 11 Ağustos
Üçlü atlama
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Jörg Drehel | DDR | 17.16 |
2 | Viktor Saneyev | URS | 17.10 |
3 | Carol Corbu | ROMA | 16.87 |
4. | Michael Sauer | FRG | 16.58 SB |
5 | Vaclav Fiser | TCH | 16.39 |
6. | Heinz-Günter Schenk | DDR | 16.38 |
7. | Gennady Bessonov | URS | 16.26 SB |
8. | Gennady Savlyevich | URS | 16.24 |
Final: 15 Ağustos
Jörg Drehmel'in Olimpiyat şampiyonu Viktor Sanejew'e karşı şaşırtıcı zaferi ( sağdaki resim )
Gülle atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Hartmut Briesenick | DDR | 21.08 CR |
2 | Heinz Joachim Rothenburg | DDR | 20.47 SB |
3 | Wladyslaw Komar | KUTUP | 20.04 SB |
4. | Vilmos Varju | HUN | 19.99 |
5 | Valery Woikin | URS | 19.81 SB |
6. | Rimantas Dalmaė | URS | 19.61 SB |
7. | Dieter Hoffmann | DDR | 19.38 SB |
8. | Yves Brouzet | FRA | 19.20 SB |
Final: 13 Ağustos
Disk atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Ludvik Daněk | TCH | 63,90 CR |
2 | Lothar Milde | DDR | 61.62 SB |
3 | Géza Fejér | HUN | 61.54 |
4. | Dirk Wippermann | FRG | 61.36 |
5 | Hartmut Losch | DDR | 60.86 |
6. | Pentti Kahma | yüzgeç | 60.64 SB |
7. | Ferenc Tegla | HUN | 59.24 |
8. | Jorma Rinne | yüzgeç | 59.22 SB |
Final: 15 Ağustos
Çekiç fırlatma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Uwe Beyer | FRG | 72.36 |
2 | Reinhard Theimer | DDR | 71.80 SB |
3 | Anatoly Bondarchuk | URS | 71.40 SB |
4. | Romuald Klim | URS | 70.64 SB |
5 | Walter Schmidt | FRG | 70.54 |
6. | Sandor Eckschmiedt | HUN | 69.74 |
7. | Jochen Sachse | DDR | 69.74 SB |
8. | Stanislaw Lubiejewski | KUTUP | 67.50 SB |
Final: 14 Ağustos
Birkaç yıllık problemlerin ardından Uwe Beyer ( sağdaki fotoğrafta ) burada Avrupa Şampiyonluğu unvanını kazandı .
Cirit atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Janis Lusis | URS | 90.68 SB |
2 | Janis Donišš | URS | 85.30 |
3 | Wolfgang Hanisch | DDR | 84.22 SB |
4. | Hannu Siitonen | yüzgeç | 83.84 SB |
5 | Jorma Kinnunen | yüzgeç | 80.96 SB |
6. | Klaus Wolfermann | FRG | 80.82 SB |
7. | Wladyslaw Nikiciuk | KUTUP | 80.56 SB |
8. | Hermann Schlechter | FRG | 80.24 PB |
Final: 11 Ağustos
Dekatlon
yer | atlet | ülke | P - resmi değer. | P - 85 değeri. |
---|---|---|---|---|
1 | Joachim Kirst | DDR | 8196 CR | 8188 |
2 | Lennart Hedmark | SWE | 8038 HAYIR | 8054 |
3 | Hans Joachim Walde | FRG | 7951 SB | 7927 |
4. | Heinz Ulrich Schulze | FRG | 7889 PB | 7841 |
5 | Sepp Zeilbauer | AUT | 7842 HAYIR | 7783 |
6. | Peter Gabbett | GBR | 7754 PB | 7692 |
7. | Leonid Lytwynenko | URS | 7707 SB | 7650 |
8. | Boris İvanov | URS | 7601 SB | 7554 |
Final: 11./12. Ağustos
Puanlama, 1964'teki puan tablosuna dayanıyordu.
Performansların yönlendirilmesi ve sınıflandırılması için, 1985 yılında mevcut derecelendirme sistemine göre elde edilen puanlar da karşılaştırma için listelenmiştir. Ancak bu karşılaştırmalar yalnızca gösterge niteliğindedir, çünkü zamanın farklı standartlarının temel alınması gerekir.
Sonuçlar kadın
100 m
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Stecher'ı yeniden oluştur | DDR | 11.4 KR | 11.35 krel |
2 | Ingrid Mickler-Becker | FRG | 11.5 | 11.46 |
3 | Elfgard Schittenhelm | FRG | 11.5 | 11.51 |
4. | Inge Helten | FRG | 11.5 | 11.55 |
5 | Györgyi Balogh | HUN | 11.6 | 11.59 |
6. | Irena Szewińska | KUTUP | 11.6 | 11.63 |
7. | Petra Vogt | DDR | 11.7 | 11.71 |
8. | anita neil | GBR | 11.8 | 11.75 |
Final: 11 Ağustos
Rüzgar: ± 0.0 m/s
Renate Stecher için ( sağda fotoğrafta ) bu Avrupa şampiyonalarında sprintte iki altın madalya ve bayrak yarışında bir gümüş madalya vardı .
200 m
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Stecher'ı yeniden oluştur | DDR | 22,7 CR | 22.70 CR |
2 | Györgyi Balogh | HUN | 23.3 | 23.26 |
3 | Irena Szewińska | KUTUP | 23.3 | 23.32 |
4. | Nadezhda Besfamilnaya | URS | 23.4 | 23.42 |
5 | Annegret Kroniger | FRG | 23.6 | 23.62 |
6. | Rita Wilden | FRG | 23.6 | 23.62 |
7. | Ellen Strophal | DDR | 23.6 | 23.63 |
8. | Christina Heinich | DDR | 23.7 | 23.73 |
Final: 13 Ağustos
Rüzgar: ± 0.0 m/s
400 m
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Helga Seidler | DDR | 52.1 DR | 52.14 DR |
2 | Inge Bödding | FRG | 52.9 | 52.90 |
3 | Ingelore Lohse | DDR | 52.9 | 52.93 |
4. | Maria Sykora | AUT | 53.0 | 53.01 |
5 | Natalja Tschistjakowa | URS | 53.2 | 53.19 |
6. | Marika Eklund | yüzgeç | 53.4 | 53.35 |
7. | Colette Besson | FRA | 53.7 | 53.70 |
8. | Rita Kühne | DDR | 53.9 | 53.91 |
Final: 12 Ağustos
800 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Vera Nikoliç | YUG | 2.000.00 |
2 | Pat Lowe | GBR | 2: 01.66 |
3 | Biberiye Stirling | GBR | 2: 02.08 |
4. | Danuta Wierzbowska | KUTUP | 2: 04.16 |
5 | Gisela Ellenberger | FRG | 2: 05.14 |
6. | Claire Walsh | IRL | 2: 08.57 |
DNF | Gunhild Hoffmeister | DDR | |
Hildegard Falck | FRG |
Final: 12 Ağustos
O yarışta iki favoriyi nakavt eden talihsiz bir olay yaşandı. İlk Gunhild Hoffmeister düştü, dünya rekortmeni Hildegard Falck da düştü, böylece her iki koşucu da yarışı bitiremedi.
Exweltrekordlerin Vera Nikolic (sağda) - 1966'da Avrupa şampiyonu ve 1969'da Üçüncü Avrupa Şampiyonası'nda 800 metre yarışını çok net bir şekilde domine etti .
1500 m
yer | atlet | ülke | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | Karin Burneleit | DDR | 4: 09.62 WR |
2 | Gunhild Hoffmeister | DDR | 4: 10.31 |
3 | Ellen Tittel | FRG | 4: 10.35 BR |
4. | Rita Ridley | GBR | 4: 12.65 |
5 | Regine Kleinau | DDR | 4: 13.71 |
6. | Lyudmila Bragina | URS | 4: 13.93 |
7. | Jaroslava Jehličková | TCH | 4: 14.79 |
8. | Joan Allison | GBR | 4: 14.81 |
Final: 15 Ağustos
100 m engelli
yer | atlet | ülke |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | Karin Balzer | DDR | 12.9 CR | 12,94 CR |
2 | Annelie Ehrhardt | DDR | 13.0 | 12.96 |
3 | Teresa Sukniewicz | KUTUP | 13.2 | 13.21 |
4. | Danuta Straszyńska | KUTUP | 13.3 | 13.34 |
5 | Meta antenler | SUI | 13,5 | 13.35 |
6. | Teresa Nowak | KUTUP | 13,5 | 13.46 |
7. | Valeria Bufanu | ROMA | 13,5 | 13.47 |
8. | Tatyana Poluboyarova | URS | 13.7 | 13.69 |
Final: 13 Ağustos
Rüzgar: ± 0.0 m/s
Karin Balzer ( fotoğraf ) kısa engelli parkurda üçüncü Avrupa Şampiyonası şampiyonluğunu kazandı .
4 × 100 m röle
yer | ülke | Sporcular |
Resmi saat(ler) en yakın ondalığa yuvarlanır |
Resmi olmayan zaman(lar)ın kesin değeri |
1 | BR Almanya |
Elfgard Schittenhelm Inge Helten Annegret Irrgang Ingrid Mickler-Becker |
43.2 Acil | 43.23 Acil |
2 | DDR |
Karin Balzer Renate Stecher Petra Vogt Ellen Strophal |
43.6 | 43.62 |
3 | Sovyetler Birliği |
Lyudmila Sharkova Galina Bucharina Marina Sidorova Nadezhda Besfamilnaja |
44.5 | 44.45 |
4. | Polonya |
Danuta Jędrejek Barbara Bakulin Urszula Jóźwik Helena Fliśnik |
44.8 | 44.75 |
5 | Macaristan |
Ilona Bruzsenyák Margit Nemesházi Györgyi Balogh Katalin Papp |
44.8 | 44.78 |
6. | Büyük Britanya |
Val Peat Margaret Critchley Madeleine Cobb Elizabeth Johns |
44.9 | 44.87 |
7. | Fransa |
Gabrielle Meyer Michele, Nicole Pani Odette Ducas'ı Seviyor |
45,5 | 45.50 |
8. | İsveç |
Anneli Olsson Gun Olsson Karin Lundgren Elisabeth Randerz |
46.1 | 46.12 |
Final: 15 Ağustos
4 × 400 m röle
yer | ülke | Sporcular | Zaman (dk) |
---|---|---|---|
1 | DDR |
Rita Kühne Ingelore Lohse Helga Seidler Monika Zehrt |
3: 29.28 WR |
2 | BR Almanya |
Anette Rückes Christel Frese Hildegard Falck Inge Bödding |
3: 33.04 |
3 | SSCB |
Raissa Nikanorowa Vera Popkowa Nadeschda Kolesnikowa Natalja Tschistjakowa |
3: 34.11 |
4. | Büyük Britanya |
Verona Bernard Pat Lowe Jannette Roscoe Biberiye Stirling |
3: 34.52 |
5 | Polonya |
Bozena Zientarska Elżbieta Skowrońska Danuta Pieczyk Krystyna Hryniewicka |
3: 35.28 |
6. | İsveç |
Lotta Malmström Ann Larsson Elisabeth Randerz Karin Lundgren |
3: 37.09 |
7. | Finlandiya |
Mona-Lisa Strandvall Riitta Salin Ruth Lindfors Marika Eklund |
3: 37.21 |
DNF | Fransa |
Monique Noirot Nicole Duclos Bernadette Martin Colette Besson |
Final: 15 Ağustos
Yüksek atlayış
yer | atlet | ülke | Yükseklik (m) |
---|---|---|---|
1 | Ilona Gusenbauer | AUT | 1.87 CR |
2 | Cornelia Popescu | ROMA | 1.85 |
3 | barbara mürekkepli kalem | GBR | 1.85 |
4. | Rita Schmidt | DDR | 1.83 |
5 | Milena Hübnerová | TCH | 1.83 |
6. | bahçıvan renate | FRG | 1.81 |
7. | Milada Karbanová | TCH | 1.78 |
8. | Snezana Hrepevnik | YUG | 1.78 |
Final: 12 Ağustos
Uzun atlama
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Ingrid Mickler-Becker | FRG | 6,76 CR |
2 | Meta antenler | SUI | 6.73 |
3 | Heide Rosendahl | FRG | 6.66 |
4. | Sheila Sherwood | GBR | 6.62 |
5 | Irena Szewińska | KUTUP | 6.62 |
6. | Viorica Viscopoleanu | ROMA | 6.39 |
7. | Christa Herzog | FRG | 6.38 |
8. | Barbara-Anne Barrett | GBR | 6.31 |
Final: 14 Ağustos
Gülle atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Nadezhda Tschischowa | URS | 20.16 |
2 | Marita Lange | DDR | 19.25 |
3 | margitta sakızı | DDR | 19.22 |
4. | Antonina İvanova | URS | 18.80 |
5 | hannelore friedel | DDR | 18.52 |
6. | Ivanka Christowa | BUL | 17.78 |
7. | Galina Nekrasova | URS | 17.56 |
8. | Judit Bognar | HUN | 17.33 |
Final: 10 Ağustos
Disk atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Faina Melnik | URS | 64.22 WR |
2 | Liesel Westermann | FRG | 61.68 |
3 | Lyudmila Muravyova | URS | 59.48 |
4. | Arjantin Menis | ROMA | 59.04 |
5 | Tamara Danilova | URS | 58.28 |
6. | Olimpia Catarama | ROMA | 57.22 |
7. | Anni Mickler | DDR | 57.00 |
8. | Christine Spielberg | DDR | 56.20 |
Final: 12 Ağustos
Zamanının dünyanın en iyi disk atıcısı Faina Melnik ( fotoğraf ) Avrupa Şampiyonası unvanını kazandı .
Cirit atma
yer | atlet | ülke | Genişlik (m) |
---|---|---|---|
1 | Daniela Jaworska | KUTUP | 61.00 CR |
2 | Ameli Koloska | FRG | 59.40 |
3 | Ruth Fuchs | DDR | 59.16 |
4. | Angela Ranky | HUN | 57.44 |
5 | Anneliese Gerhards | FRG | 55.98 |
6. | Ewa Gryziecka | KUTUP | 55.96 |
7. | Maria Kucserka | HUN | 55.70 |
8. | Marta Rudas | HUN | 55.62 |
Final: 13 Ağustos
Pentatlon
yer | atlet | ülke | P - resmi değer. | P - 85 değeri. |
---|---|---|---|---|
1 | Heide Rosendahl | FRG | 5299 CR | 4675 |
2 | Burglinde Pollak | DDR | 5275 | 4638 |
3 | Margrit bitkisi | DDR | 5179 | 4570 |
4. | Karen Mack | FRG | 5052 | 4443 |
5 | Valentina Tikhomirova | URS | 4986 | 4375 |
6. | Odette Duka | FRA | 4926 | 4330 |
7. | Tatyana Kondrashova | URS | 4887 | 4289 |
8. | Margit Papp | HUN | 4833 | 4244 |
Final: 13./14. Ağustos
Puanlama için 1969 puan tablosu kullanıldı.
Performansların yönlendirilmesi ve sınıflandırılması için, 1985'ten itibaren mevcut derecelendirme sistemine göre heptatlon için elde edilen puanlar karşılaştırma için listelenir . Bundan sonra, onbirinci ve onikinci ile ondördüncü ve onbeşinci sıradakilerin yerlerini değiştirmeleri gerekirdi.
Ancak bu karşılaştırmalar yalnızca gösterge niteliğindedir, çünkü zamanın farklı standartlarının temel alınması gerekir.
İnternet linkleri
- Avrupa Atletizm Şampiyonası - Helsinki 1971 , european- athletics.org'dan , erişim tarihi 22 Haziran 2017
- Avrupa Şampiyonası 1971 Helsinki , todor66.com'da, erişim tarihi 17 Haziran 2019
- Atletizm İstatistikleri, EM 1971 , trackfield.brinkster.net üzerinde, erişim tarihi 22 Haziran 2017
- 10. Avrupa Atletizm Şampiyonası 1971, Helsinki, Finlandiya ifosta.de'den, 22 Haziran 2017'de erişildi
- Tüm Avrupa Atletizm Şampiyonası sonuçları - 1971 , sportschau.de'de, 22 Haziran 2017'de erişildi
- Mağlup olanın resmi , DER SPIEGEL 34/1971, 16 Ağustos 1971, spiegel.de'den, 22 Haziran 2017'de erişildi
Video
- UFA-Jetzt 786/1971 , filmothek.bundesarchiv.de adresinde 1971 Avrupa Şampiyonası hakkında kısa video, 22 Haziran 2017'de erişildi